Klasszikus tiramisu recept – ropogós réteggel

Nem szándékoztam klasszikus tiramisu receptet közzétenni – ahány család, annyi recept - , de az instastorym után olyan sokan kértétek, hogy gyorsan leírtam. Hétvégi családi bulira készült, több desszert mellé, és az egyetlen különlegessége a teteje: a hagyományos kakaószórat helyett én egy ropogós mindenséggel fedtem be, ami plusz ízt, és leginkább minden krémes falatot feldobó, ropogós állagot ad. Nálam ez most durvára vágott étcsokoládé, kakaóbabtöret és pisztácia volt, de ez lehet ezek tetszőleges kombinációja, vagy akár csak csokoládé is. A másik extra csavar, hogy én úgy készítem a tiramisu krémjét, hogy a tojások sárgáját vízgőz fölött habosítom – ennek köszönhetően egyrészt hőkezelést kap a tojás (így aki ódzkodik a nyers tojás gondolatától, megnyugodhat), másrészt gyorsabban összeáll – az egész éjszakás pihentetés helyett már 3-4 óra alatt (nem utolsó szempont, ha például ebédre vállaltuk be az elkészítését, és ez csak reggel jut eszünkbe).

Klasszikus tiramisu recept – ropogós réteggel
Hozzávalók (10-15 adag)

200 ml erős kávé
100 ml amaretto, vagy más likőr (pl. Kahlua, Cointreau, Frangelico, diópálinka)
200 ml forró víz
200 g babapiskóta (Savoiardi)
4 tojás, szétválasztva
60+60 g cukor
500 g mascarpone, szobahőmérsékleten
csipet só
Tetejére:
50g keserűcsokoládé, durvára vágva
2 evőkanál kakaóbabtöret
2 evőkanál hámozott pisztácia, durvára vágva

1.Előkészítjük az áztatókávét: lefőzünk 200 ml kávét, hozzá öntünk 100 ml amaretto likőrt, vagy más likőrt, ami passzol a kávéhoz (lsd. fentebb). Hozzáadunk 200 ml forró vizet. Félretesszük, melegen tartjuk, amíg elkészül a krém.

2. Elkészítjük a krémet: a tojásokat kettéválasztjuk. A négy sárgát egy olyan jénaiba/keverőtálba tesszük, amit kényelmesen rá tudunk majd helyezni egy lábasra, amiben gyöngyözik a víz a vízgőzhöz. A tojássárgához adunk négy evőkanál cukrot és elektromos kézi keverővel fehéredésig keverjük. Hozzáadunk az amarettoból és a kávéból is kb. fél decit (én pár csepp narancsvirágvizet is szoktam bele tenni), majd habosra keverjük. A vízgőz fölé ültetjük (a jénai alja semmiképpen ne érjen a vízhez, a lábasba elég, ha kb. kétujjnyi víz gyöngyözik, csak a gőzére van szükség). Néhány percig az elektromos keverővel habosítjuk (volumene megnő, sűrűbb lesz). Levesszük a vízgőzről, és félretesszük, amíg habbá verjük a tojásfehérjét. A fehérjéhez is hozzáadjuk a cukor másik felét (de nem rögtön, csak amikor már félig habos). A mascarponekrémhez keverjük a tojássárgás habot, majd a felvert tojásfehérjehabot is óvatosan beleforgatjuk.

3. Következik a rétegezés (jénaiban, tepsiben, vagy egy nagy üvegtálban). A babapiskótákat egyenként megmártjuk a meleg, kávés-likőrös lében, az edénybe tesszük. Ráöntjük a mascarponekrém felét. Jön a babapiskóta másik fele (szintén megmártjuk, ha marad lé, óvatosan rálocsoljuk a piskótákra). Végül a tetejét beterítjük a krémmel, elegyengetjük. Fóliával lefedve, min. 4 órára hűtőbe tesszük.

4. Tálaláskor a tetejét teljesen befedjük a durvára vágott csokoládéval, kakaóbabtörettel és pisztáciával.

Share This:

(Visited 5 103 times, 2 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

4 hozzászólás

  1. Szia Zsófi, szeretném elkészíteni úgy ezt a receptet, hogy a 3,5 éves kisfiam is ehessen belőle :). Mit javasolsz, az alkoholt mivel helyettesítsem? Köszönöm, Anita

  2. Szia Zsófi, azt szeretném kérdezni, hogy a “ Hozzáadunk az amarettoból és a kávéból is kb. fél decit” lépés hogy értendő. Már az elkészített áztatóléből adunk hozzá fél decit, vagy pedig külön-külön a kávéból is fél decit és a likőrből is fél decit kell hozzáönteni? Előre is köszönöm a választ. Bogi

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük