Cseh, pácolt camembert – sörkorcsolya

Prazská sunka, tlacenka, utopenec, olomoucké tvarúzky – jídla k pivu. Vagyis: prágai sonka (tormakrémmel), disznósajt (ecetes hagymával), pácolt szafaládé (jobb, mint aminek hangzik), cseh pálpusztai (igen „aromás”) – sörkorcsolyák, amik nem hiányoznak egyetlen valamirevaló cseh kocsma étlapjáról sem. Na meg, a csehek kultikus kedvence: a nakládany hermelín, vagyis a pácolt camembert, ami külön helyet bérel a sörimádók szívében. Az első camembert sajt Franciaországban látta meg a napvilágot a 18. században, itt ismerkedtek meg vele Európa más nemzeteinek sajtkészítői is. Mivel azonban az eredeti, normandiai eredetvédetté vált, a csehek is kénytelenek voltak másképp elnevezni a fehér nemespenésszel borított sajtjukat. A hermelín nevet Josef Hojdar élelmiszermérnök találta ki és a hölgymenyét hófehér, téli bundájából készülő, finom prém ihlette, amit a főnemesek viseltek. A hermelín nevet 1946-ban szabadalmaztatták. A népszerű sörkorcsolyához eredetileg csak vízszintesen félbevágták a kerek sajtot megtöltötték néhány szelet hagymával, majd olajban hagyták pácolódni. Később kerültek bele a pikáns elemek: a fokhagyma, a csili, de ma már sok minden egyéb hozzávalóval is készítik: szárított paradicsommal, fűszerekkel, szárított gombákkal, sőt, szalonnával, szalámival, vagy akár aszalt szilvával is. Egy érett, krémes, nyerstejes, kiváló camemberttel szemben nyilvánvalóan bűn elkövetni ilyesmit, a kommersz sajtot viszont egészen új magasságokba repíti. Minimum egy, maximum hat hetet érjen. Dobrou chut!

Cseh, pácolt camembert – sörkorcsolya
Hozzávalók (6-8 adag)

4 kerek, kisebb átmérőjű (kb. 8cm) camembert sajt*
6 gerezd fokhagyma, finomra aprítva
¼ kávéskanálnyi só
¼ kávéskanálnyi csilipehely, vagy friss csilipaprika
¼ kávéskanálni őrölt pirospaprika
1 közepes méretű hagyma, félholdra szeletelve
250 ml olaj (napraforgó- , vagy szőlőmag)
2 babérlevél
6 szem egész bors
4 szem szegfűbors
Tálaláshoz: pirítós jófajta kovászos kenyérből

-Egy 700 ml-es csatos, vagy befőttesüveg, sterilizálva

*Lehet másfajta formájú, méretű is a sajt, ez esetben az üveg méretét kell hozzá igazítani, de pácolhatjuk légmentesen lezárható üveg-, vagy műanyag tárolódobozban is

Először kikeverjük a fokhagymás tölteléket, ami a sajtba kerül majd: a fokhagymát finomra aprítjuk, majd a sóval és a csilipehellyel egy kis mozsárban paszta állagúra nyomkodjuk. Ha nincs mozsarunk, akkor egy deszkán, egy kés lapjával tesszük meg ezt. A sajtokat először hosszában két darabba vágjuk, majd ezeket vízszintesen félbevágjuk. Így tehát nyolc félholdat kapunk, ezeket egymás mellé fektetjük. A csilis, fokhagymás pasztát elosztjuk, és mind a nyolc félhold vágott felületét vékonyan megkenjük vele. Összeragasztunk két-két felet. Előkészítjük a sterilizált (forró vízzel átöblített, teljesen nedvességmentes) üveget, és elkezdjük elhelyezni benne a sajtokat. Az üveg aljába helyezzük az első, megtöltött félholdat, majd mellé, szorosan a másik felét (nem baj, ha kicsit átfedi). Rá, vagy mellé teszünk néhány vékony karika hagymát, majd felöntjük kevés olajjal. Jöhet a többi, következő darab sajt, közé pedig mindig hagyma és kevés olaj. Végül ráöntjük az összes olajat, hozzáadjuk a babérlevelet, borsszemeket és szegfűborsot (kísérletezhetünk más fűszerekkel is). A megtöltött üveget kissé hozzá ütögetjük a vágódeszkához, hogy a rétegek közül minden levegőbuborék távozzon. Az olaj mindenképpen teljesen lepje el a legfelső réteget – ez nagyon fontos, ettől marad tartós. Az üveget lezárjuk, majd szobahőmérsékleten hagyjuk állni, érni legalább egy hétig. Az érlelési idő a sajt fajtájától és ízléstől is függ, két-hat hét is lehet. Kovászos kenyérből készített pirítóssal és hideg sörrel kínáljuk.

(Visited 8 780 times, 5 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük