Lecsó eltevése télire – alaprecept hat üveghez

Nem vagyunk nagy befőzők, de néhány éve csak elkezdtük feltölteni a polcokat– a kunmadarasi falusi házunkban igazi, hűvös kamránk van, megfelelő hellyel és hőmérséklettel, ráadásul a környéken a legjobb minőségű zöldségekhez és gyümölcsökhöz jutunk, amiket szívesen elteszünk télire. A tiszafüredi meggyből olyan befőtt készül, ami megszólal, a tiszaszőlősi Hadászi-tanya gyönyörű, érett paprikájából és paradicsomából pedig pazar házi paradicsomlé és a világ legfinomabb lecsója. Utóbbi akkora sikersztori, hogy azon kevés befőttek egyike, amik mind egy szálig elfogynak, az utolsó üvegekkel már mondhatni spórolni kellett. Anyukám a családban a nagy befőzőguru, lecsót viszont az ő anyukája (nagymamám) régebben nem főzött be, így ő több forrásból kérdezgette meg a trükköket, és a saját tapasztalatai alapján fejlesztette ki a saját módszerét, ami ezt a szenzációs lecsót eredményezi (még séf barátok is elkérték a receptet, annyira finom), és amit alább megosztok. A hagyományos eltevési technikáktól annyiban különbözik, hogy a paprikát külön dinszteli (csak nagyon rövid ideig fő a paradicsommal), így jó friss marad, nem puhul túl, nem fő szét (mint ahogy sok –akár kistermelői – kész lecsóban is). Sok paprika, kevés paradicsom. Szalonna (ez természetesen elhagyható/olajra cserélhető, ha valakinek úgy szimpatikusabb).

Egy kis egységnyi adagot írok itt le –ez fér el egyszerre egy nagyobb lábasban- , ebből a mennyiségből öt-hat 700ml-es, klasszikus befőttesüvegnyi mennyiség lesz, tehát ezt lehet többszörözni aszerint, hogy ki mennyit szeretne eltenni. A pontos mennyiség persze függ a paradicsom és paprika víztartalmától, hogy milyen edényben, mennyi ideig fő, stb., van, amikor ez a mennyiség öt, más évben hat üveget ad ki.

Lecsó eltevése télire – alaprecept hat üveghez
Lépésről lépésre:

1. Hat darab teljesen csírátlanított, sterilizált, 700ml-es befőttesüvegre lesz szükségünk. A legegyszerűbb mosogatógépben előkészíteni.

2. Paprika és paradicsom a legszebb minőségű, legérettebb legyen. Ép, nem túlérett. A paprika lehetőleg ne „lecsópaprika”, hanem a legszebb, vastag húsú, vastag héjú.

3. Mennyiségek:

3 kg paprika
1,5 kg paradicsom
0,5 kg hagyma
kb. 1 dl olaj
3 evőkanálnyi (kb. 5dkg füstölt szalonnából kisütött) zsír
1 ek só
1 ek cukor (paradicsom ízétől függ a mennyiség)

Elkészítés:

A hagymát félholdakra szeleteljük, majd az olajon elkezdjük dinsztelni. Félig üvegesre kell csak dinsztelni, semmiképpen ne kapjon színt.
A paradicsomot kicsumázzuk, meghámozzuk, és kb. nyolcadokra szeleteljük. (Anyukám nem mártja forró vízbe, azt mondja, az igazán érett paradicsomot simán késsel meg lehet hámozni). Hozzáadjuk az elődinsztelt hagymához, mehet hozzá fél ek só és a cukor. Lefedve, kb. 20 percig főzzük. Az íze végett belefőzhetjük a füstölt szalonna bőrét, ezt később eltávolítjuk.

Közben előkészítjük a paprikát. Kicsumázzuk, hosszában felvágjuk, és nagyobb darabokra szeleteljük.

Egy külön edényben a füstölt szalonnából kisütött zsírra dobjuk a paprikát, erre megy a só másik fele, és elődinszteljük, éppen csak annyira, hogy veszítsen a nyersességéből, kicsit elkezdjen puhulni, de éppen csak. Semmiképpen ne kezdjen el leválni a héja. (Fontos a jó, vastag falú edény, hogy nehogy megégjen).

Az elődinsztelt paprikát hozzáadjuk a rotyogó paradicsomhoz, jól lenyomkodjuk, hogy a lé ellepje. Itt még kóstolunk egyet, lehet igazítani az ízeken sóval, cukorral.

A sterilizált üvegekbe töltjük, fedőjével lezárjuk, fejjel lefelé fordítjuk, így hagyjuk állni 5 percig. Megfordítjuk, és száraz dunsztban 2-3 nap alatt hagyjuk teljesen kihűlni (nálunk nagy paplanok alatt ülnek ilyenkor).

(Visited 196 477 times, 14 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

22 hozzászólás

  1. nagyon jo recept, elöször nem elteveshez keszitettem el, hanem frissen eveshez, de teljesen biztos, h. eszerint fogok eltevesre is kesziteni! köszönet a közzetetelert!

  2. Köszönjük a receptet és különösen a pontos üvegmennyiség megadását :)! Tegnap el is készítettük!

    1. Én úgy tudom, hogy őrölt pirospaprika azért nem kell, mert megkeseredik, azt kibontva, az aktuális felhasználásnál bele lehet tenni, ha szükséges. 😊

  3. Kedves Zsófia, rengeteg paprikát kaptam. Szeretném eltenni télire lecsóalapnak, paradicsom nélkül. Tudna ebben segíteni? Nagyon köszönöm, tisztelettel: Krisztina

    1. Krisztina. Szerintem ugyan ez a menete,csak paradicsom nélkül.
      Én is teszek el simán paprika-hagyma alapot

  4. Nagyon tetszik a kamrád. Nekem már nincs falusi házam, de itt olyan jó száraz szuterénom van, hogy nagyon jól lehet benne tárolni.

  5. kedves lecsó főzök elraktunk lecsót nyáron és most kóstoltuk és savanyú lett 6 üveggel van és én nem szeretném ki dobni!Tavaly is idén anyukámnak is savanyú lett pedig vagy 40 éve rak el?
    segítség előre is köszönöm

    1. Kedves Jacek!

      Hogyan csináltad? Én bárhogyan próbáltam elkészíteni a lecsós befőttet mindig édesre sikeredett :-((

      Pedig én kimondottan savanyún szeretem a lecsót…

    2. Üdvözlöm, pár évvel ezelőtt jártam így hogy megsavanyodott a télire eltett lecsóm. Azóta hagymát csak a végleges felhasználáskor, frissen dínsztelve teszek bele. A tôbbi rész ugyan úgy történik. A hüvös pincében 2-3 évig is eláll.

  6. Nekem 3 1 literes, és egy 1/2 literes üveggel lett. Én raktam bele kolbászt, csemege és csípős, na meg 3 vékony erős paprikát. Pikáns lett az íze, a lányoknak is ízlett. Elromlani nem fog, mert szerintem hamar megesszük. Köszönöm a receptet.

  7. Most készítem e recept alapján, de valamennyi vizet csak kellene alá tenni, nem? Így hogy lesz leve? A paradicsom fogja mind kiengedni a levét?

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük