Japán mézes sütemény (castella)


„Hölgyem, íme a „yuzu és szeder anmitsu”, így mutatta be a New York-i japán desszertbárban (merthogy ott ilyen is van) kedves pincérnőnk a felszolgált fogást. A népszerű, hagyományos japán pohárdesszertet gyümölcsös zselékockák, friss gyümölcs, az ázsiai konyhában gyakran használt azuki bab püré és ún. gyühi ( ragacsos rizs lisztjéből készített lágy gombócok) alkották. A benyomásom az első néhány falat után sem változott: remegő ragacsok. A diplomatikus megfogalmazásban ez úgy hangozna, hogy az összeállítás a „textúrák játékáról szól”. Akad ilyenből több is a japán desszert palettán, kedveltek az édesburgonyával, vagy a babbal készült zselék vagy a ragacsos rizslisztből álló gombócok. Izgalmas, de szokatlan kirándulások az európai ízlelőbimbók számára.

Megjelennek azonban olyan édességek is, amelyek a fentiekkel ellentétben közel állnak az ízlésünkhöz, nem véletlenül, ezeket általában az európaiak honosították meg. A kasutera édes, könnyű piskótaféle, a 16. században a portugál kereskedők vitték magukkal Nagasaki-ba, a dohánnyal, sütőtökkel és kenyérrel együtt, mind a japán kultúra részévé váltak. A süteményre cukrászatok szakosodtak, mai napig a város különlegességeként tartják számon. Az eredeti recept semleges olajjal és mézzel szól, mivel a japánok a természetes, egyszerű ízeket kedvelik. Én viszont a káptalantóti piacon vett gesztenyemézzel és olasz kapcsolattól szerzett, különleges mandarinos olívaolajjal próbáltam ki. Kiváló például egy csésze zöld tea mellé.


(A hozzávalók mennyiséfe első ránézésre talán kevésnek tűnik, de ez csalóka – mivel a tojás térfogata vízgőz fölött megduplázódik, a vége pont annyi, amennyi egy formára elég)

Japán mézes sütemény (kasutera, v. castella)
Hozzávalók (10 szelethez)

10dkg liszt, átszitálva
csipet só
3 egész tojás
2 tojás sárgája
15dkg cukor
5dkg méz (pl. gesztenyeméz)
4 evőkanál olaj (lehet olívaolaj is)

A sütőt előmelegítjük 170 fokra. A lisztet átszitáljuk és hozzákeverjük a csipet sót. Összekeverjük az egész tojásokat, a sárgákat, a cukrot és a mézet. Egy akkora lábasban, amelynek a tetejére fér majd a tojásos-cukros edény, ujjnyi vizet forralunk. Ráhelyezzük az edényt, úgy, hogy az alja semmiképpen ne érjen a vízhez. Kézi vagy elektromos habverővel, a vízgőz fölött keverjük a masszát, amíg a cukor teljesen felolvad, a térfogata megduplázódik, besűrűsödik, és hőmérséklete érintésre langyossá válik, kb. 10 percig. Ekkor levesszük, és tovább keverjük, amíg lehűl. Hozzáadjuk a lisztet, összeforgatjuk. A tésztából kiveszünk néhány evőkanállal, hozzáadjuk az olajat, és egy kis edényben teljesen simára keverjük. A teljes tésztamennyiséggel összekeverjük. Vékonyan kiolajozunk egy 26x10cm-es téglalap alakú sütőformát, és kibéleljük sütőpapírral. Beleöntjük a masszát, az edény háromnegyedéig érjen, mert a sütemény emelkedni fog. 15 percig sütjük 170 fokon. Ekkor levesszük 150 fokra, és további 45 percig sütjük. Amikor még langyos, alufóliába csomagoljuk, és a hűtőbe tesszük, másnap fogyasztjuk.

Pichet Ong: The Sweet Spot, kasutera receptjéből indultam

(Visited 3 427 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

12 hozzászólás

  1. Én egyszer sütöttem gesztenyemézzel, borzalmas lett, nagyon fájt a szívem, hogy elpazaroltam az isteni mézemet erre. 🙁
    Örülök, hogy Neked sikerült!
    Amúgy kitűnő gesztenyeméz kapható a Keserédesben.

  2. Ági,olyasmi, picit más -olyan szivacsosabb az állaga, meg a külseje a méztől picit intenzívebb

    Ribizli, a gesztenyemézzel nekem nem voltak rossz tapasztalataim (ellenben a gesztenyeliszttel), lehet,magától a méztől is függ. én nagyon szeretem, meg is nézem a keserédesben, köszi!!

  3. Kedves Zsófi!

    kis off: egy 01.15-ei bejegyzéshez térnék vissza. Ott az 1.000.000-dik olvasó tiszteletére be lett jelentve egy vacsora. Ígértél egy hosszabb beszámolót arról az estéről. Kérlek segíts nekem, hogy melyik hónap melyik napján van ez a post, mert nem találom, és szívesen elolvasnám.
    Köszönöm.

  4. jaj, sajnos az a rossz hírem, hogy addig addig halogattam azt a beszámolót, amíg már magam is kínosnak éreztem, hogy mondjuk júliusban írjak egy februári vacsoráról:) de megígértem, hogy be fogom pótolni, így is lesz, csak tartok tőle, hogy reálisan kb. az egyéves évfordulóján, jövőre

  5. Megcsináltam, nagyon finom!! Bár kissé döcögős volt, odaégettem a szélét és a kezemet is… Ja, és kevertem bele mandulát is, hmm.

    Nagyon szeretnék egyszer készíteni olyan ragacsos gombócos kínai édességet is, nincsen valami jó recepted?

    Köszi előre is.

    Sára

  6. Kipróbáltam és nagyon jól sikerült. Most dolgoztam először gesztenyemézzel, de nagyon finom lett tőle a sütemény. Én annyit variáltam rajta, hogy a semleges ízű olajhoz adtam egy teáskanál narancsvirág olajat. Pikánssá tette.

  7. Szia Zsófi Krisztián vagyok a Kistücsök étteremből én főztem neked meg a Csabábak találkoztunk az evolucio versenyen is!Lenne egy olyan kérésem hogy nem tudnál nekem egy dedikált könyvet elküldeni vagy félre tenni mert nem tudok elmenni a dedikálásra!Szeretnék egy olyan könyvet!Tudsz abban segíteni hogy hogy tudnék bejutni a dining guide gálára?Köszönöm

  8. Szia Krisztián,
    az lenne a legegyszerűbb, ha itt nálam az oldalon keresztül megrenddeled (az oldal jobb felső sarkában a „könyvrendelésre” kell kattintani, azt ki is küldik neked a kért címre, én pedig intézem, hogy dedikált legyen! írd be légyszi a megjegyzés rovatba, hogy dedikáltat kérsz. A dg gálára majd beszélek Balázzsal, szerintem az lenne a legegyszerűbb, ha Te jönnél velük segíteni. Szia, Zsófi

  9. nagyon-nagyon finom 🙂 most még nem tudom, hogy az egynapi hűtőben lét mennyit tesz hozzá, mivel már most is annyira finom, hogy simán elfogyna 🙂

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük