Házi, pirospaprikás krémsajt (labneh)

 
Lefogadom, hogy a többségben az a kérdés merül fel elsőként, hogy minek “pazaroljon” az ember fél kiló jófajta joghurtot arra, hogy aztán abból tizenöt deka még jobb joghurt keletkezzen. Ahogy abban is bizonyos vagyok, hogy az első kísérlet mindenkit meggyőz majd arról, hogy ez a világ egyik legjobb találmánya. A labneh a levantei konyha egyik jellegzetes fogása (ez a terület földrajzilag ma Szíriát, Libanont, Izraelt, Palesztinát és Jordániát foglalja magába), de hasonló technológiával készített krémsajtot fogyasztanak Törökországban, Egyiptomban, vagy Indiában is. Valójában egy lecsepegtetett, sűrű, krémes joghurtról beszélünk – a törökök simán török, a görögök görög joghurtnak neveznék – , amelyet többnyire friss kenyérrel/ pitával és olívaolajjal kínálnak, általában a mezze (sok apró, közösen elfogyasztott előétel) részeként.

A lehetőleg jó minőségű joghurtot egy muszlinnal, vagy tiszta pelenkával bélelt szűrőben 24 óra alatt egyszerűen lecsepegtetjük, vagyis megszabadítjuk a savótól. A végeredmény a világ legsűrűbb, legkrémesebb házi krémsajtja. Natúr, hófehéren így néz ki:
 
 
 
Nagy a kísértés, hogy az ember még belekeverjen ezt meg azt, engem is elkapott a hév, hogy körözött ízű labhneh-t készítsek, jó is lett. Az igazság azonba az, hogy a maga minimális, krémes valójában a leglenyűgözőbb, úgy, natúr érdemes először kipróbálni, aztán lehet variálni. Például fűszerekkel, vagy akár édesre: a kész krémet mézzel, vaníliával keverjük ki – almás pitén, morzsasütiken világbajnok.
Házi, pirospaprikás krémsajt (labneh)
Hozzávalók (2-4 adag)
50 dkg jó minőségű joghurt
1 evőkanál pirospaprika
1 kávéskanál őrölt római kömény
Tálaláskor:
Finomra aprított lilahagyma
Finomra aprított snidling
Pirított köménymag
Előkészítünk egy tálat, ráhelyezünk egy sima szűrőt. A szűrőt kibéleljünk egy tiszta pelenkával, muszlinkendővel, vagy bármilyen más tiszta anyaggal, akár konyharuhával. Beleöntjük a joghurtot, amelyet előtte kikevertünk a pirospaprikával, római köménnyel, sóval, borssal. Egy fakanalat, vagy evőpálcikát keresztbe helyezünk egy tálon, vagy kancsón, majd erre rákötjük az anyag négy csücskét – úgy nézzen ki, mint egy kisebb batyu. Azonnal fogjuk látni, ahogy elkezd belőle kicsöpögni a vizes savó. Hűtőbe (vagy hűvösebb időben ablakpárkányra) állítjuk, és legalább 24 óráig csepegni hagyjuk. Ha tovább hagyjuk így, akkor egyre szilárdabb lesz az állaga. 72 óra után például helyes kis gombócokat tudunk belőle formázni, utóbbi csattos üvegben, olívaolajjal felöntve egy hétig is eláll. Fél kiló 24 órán csepegtetett joghurtból 15 dkg labneh lesz. Tálaláskor jó minőségű olívaolajat locsolunk rá, majd megszórhatjuk finomra aprított hagymával, snidlinggel.

(Visited 2 224 times, 3 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

4 hozzászólás

  1. Kis tételben apró lyukú (szinte szita szerű) szűrőben szoktam a joghurtot lecsepegtetni, persze nem a nagyon folyós állagú fajtát. Én a sima Danone-t használom erre a célra, de hát ízlések és pofonok, viszont az kétségtelen, hogy ami visszamarad, az fantasztikusan krémes:)!

  2. Rétki Gábor fantasztikus joghurtjából készítem évek óta. Azóta bolti krémsajtnak esélye nem volt arra, hogy konyhámba kerüljön. Egyszer próbáljátok ki bolti csoda helyett egy megbízható helyről származó termelői joghurtból elkészíteni. Más kategória. Tekerka

  3. Már évek óta így csinálom, nekem ez a görög joghurt, minden más ami a boltban kapható ezen a néven csak rossz vicc.Lightos időszakban ebből készítem a mennyei sajttortádat is és még sosem okozott csalódást!Zsuzsi

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük