Júniusban üt be az a néhány rövid hét, amikor egyszerre van szezonja az új fejes káposztának és az egresnek. Ebben a röpke időszakban a legfinomabb a legnagyobb becsben őrzött családi receptünk, apai nagymamám kulináris hagyatéka: az egreses töltött káposzta. Felgöngyölített családi legendáink szerint nagymama minden valószínűség szerint Aradon tanulhatta ezt az ételt, amikor a háború után odaküldték felerősödni. Lehet benne logika, hiszen az erdélyi konyhára nagyon is jellemző a húsos ételek savanykás gyümölcsökkel való ötvözése, az erdélyi konyha bibliája, Kövi Pál Erdélyi Lakomája is számos hasonlót listáz. A végeredmény egészen rendkívüli: az egres a könnyű nyári káposzta körül a főzés során pikáns, édes-savanykás mártássá lényegül át, amit a tejfölös habarás és a sok friss kapor tesz kerekké. Langyosan a legfinomabb, de hidegen is megállja a helyét. A töltelék hagyományosan rizzsel készül, de én ezt legtöbbször nagyszemű bulgurra cserélem, amivel még könnyebb lesz. A tetejére tálaláskor jófajta olívaolajat csepegtetek (ha sok időm van, házi kaporolajat), és finomra aprított sózott citromhéjat szórok rá, persze egyik sem a családi recept része. Az egres, az új káposzta, és a családi emlékek ünnepe ez a különleges, koranyári étel.
Egreses töltött káposzta
Hozzávalók (4-6 adag)
Töltelék:
25 dkg darált sertéshús
2 evőkanál rizs, vagy bulgur
1 tojás
só, bors
1 nagy fejes káposzta
2 evőkanál só
1 nagy hagyma, vékonyra szeletelve
30 dkg egres (szezonon kívül lehet fagyasztott is)
2 csokor kapor
3 dl tejföl
2 evőkanál étkezési keményítő
2 evőkanál cukor
1 citrom leve és héja
A töltelékhez összekeverjük a darált húst, a tojást, a rizst, sózzuk, borsozzuk. Előkészítjük a káposztát: külső leveleit óvatosan lefejtjük, 12 ép levelet kell kapnunk. A torzsát eltávolítjuk, a megmaradt káposztát vékonyra gyaluljuk. Nagy tálban besózzuk 2 evőkanál sóval, és állni hagyjuk, hogy levet engedjen. Alaposan kinyomkodjuk, és átöblítjük. A 12 levelet forró, lobogó sós vízben néhány percig blansírozzuk, majd lecsepegtetjük. Egy-egy evőkanál tölteléket helyezünk a levelek alsó részére, két szélét felhajtjuk, majd szorosan feltekerjük. A kinyomkodott aprókáposztát egy nagy lábas aljára teszük a felszeletelt hagymával és az egressel. Körben a tetejére helyezzük a töltött káposztákat. Rátesszük az egyik csokor kaprot, és annyi vizet öntünk rá, hogy ellepje, kb. 4 dl-t. Fedő alatt, kb. 30 percig főzzük, amíg a káposzta megpuhul. A tölteléket kiveszük. A tejfölt kikeverjük az étkezési keményítővel, a cukorral, citromlével és reszelt héjjal, és a másik csokor, finomra aprított kaporral. Beleöntjük a káposztába, pár perc alatt összefőzzük, végül visszatesszük a töleléket.
Ez valami mennyei étel lehet. Összefutott a nyál a számban, pedig nem vagyok éhes, most ettem orjalevest. Erről viszont eszembe jutott, hogy nekem is van töltött káposztám, itt szarvason a neve: szárma. Én most azzal fogom kényeztetni magam. 🙂 <3
Nálunk most készült el, isteni finom lett!
Köszönjük szépen a receptet!
Én vega verzióban készítettem el. Még annál is jobb lett mint vártam. Esélyes a karácsonyi menüre való felvételre :). Köszönjük!
Meg szerettem volna csinálni, viszont nem kaptam egrest…próbáltam helyette mást keresni..savanyított citrommal készült! Szokatlan volt, de ízlett, azért már várom hozzá az egrest. Köszi!
Finom, de nekem nagyon színtelen es sápadt ez az etel. A fotódon a sarga szemek mik? Nekem a főtt egres seszínű lett.
Tipp:
A káposztaleveleket nem kell főzni, ha előzőleg a fagyasztóba tesszük.