Nagyon őszül az idő, tegnap reggel itt Brüsszelben 7 fokot mutatott a hőmérő, huhh… Ilyenkor jön az az időszak, amikor az ember egyre gyakrabban vágyik egy jó levesre. Ami legyen forró, ízes, fűszeres, krémes, nyammm. Mi magyarok egyébként is nagyon levesesek vagyunk, sok más nép meg nem annyira, vagy a leves többnyire mást takar mint amihez a mi ízlésvilágunk közel áll. Az éttermek étlapján itt általában maximum egy-két fajta szerepel, mondjuk egy halleves és esetleg valamilyen szezonális zöldség krémleves. Gyakran ez valami íztelen, híg lötty, nem sokszor ettem itt igazán finom levest. Szóval a leves nem az erősségük. Így inkább megfőzöm magamnak. Úgyhogy tegnap este felmértem, hogy mi található itthon, hozzáadtam ezt meg azt (még tartott az indiai ihlet az előző ételtől) és ez lett a vége. Felét megettem, másik felét pedig beviszem egy dobozban ebédre.
Sárgarépás vöröslencsekrémleves
Hozzávalók (4 adag)
4 evőkanál olívaolaj
1 hagyma, finomra aprítva
2 gerezd fokhagyma, finomra aprítva
kb. 4 cm friss gyömbér, reszelve
1-1 kávéskanál őrölt kurkuma, koriander, cayenne bors
4 közepes sárgarépa, reszelve
15 dkg vöröslencse
1 liter leszűrt alaplé/húsleves, vagy víz
2 dl kókusztej (vagy tejszín)
A végén ízesítéshez:
pici nádcukor, pici citromlé
Tálaláshoz: chiliolaj, újhagyma, zöldfűszerek
Az olajon üvegesre dinszteljük a finomra aprított hagymát, fokhagymát, gyömbért. Amikor félig puha, hozzáadjuk a fűszereket, elkeverjük. Rádobjuk a reszelt sárgarépát és a jól átmosott vöröslencsét, átforgatjuk. Felöntjük az alaplével, sózzuk, borsozzuk. Fedő alatt főzzük, amíg a lencse és a reszelt sárgarépa megpuhul, kb. 15-20 percig. Ekkor botmixerrel, vagy robotgépben az egészet simára pürésítjük. Ekkor adjuk hozzá a kókusztejet, ezzel már csak összerottyantjuk. Ízlés szerint kerekítjük az ízeket kis nádcukorral, citromlével. Tálaláskor chiliolajat, felkarikázott újhagymát, zöldfűszereket teszünk rá. Chiliolajat könnyen készíthetünk házilag is: 1 dl olajat felhevítünk, egy kávéskanálnyi chilipehelyre, vagy cayenne borsra öntünk, tíz percig állni hagyjuk, majd leszűrjük.
Más levesek:
piritott diot dobaltam bele talalaskor, isteni finom lett!
Jelentem, megcsinaltam, nagyon fincsi! A ferjem is megdicserte, pedig o mindig ovatosan kozelit a levesekhez.
a kókusztejet lehet esetleg tejszínnel helyettesíteni?
Imádon! A kedvenc alapanyagaimmal készül és általában van itthon mindenből.
Fluga, sajnos nem az igazi, a tejszín zsírosabb és nem adja azt az egzotikus, édeskés ízt, mint a kókusztej.
Ma én is megcsináltam, a feleségem és a lányom is odavolt érte, nem utolsó sorban, pedig én is, holott, rólam aztán véletlenül sem lehet azt mondani, hogy nagy levesrajongó lennék! 🙂>>Én tettem bele egy kis pirított fenyőmagot – a citromlevet, ill. pedig csak utólag csepegtettem e tetjére – nagyon jól illett hozzá!>>Köszönet a receptért! 🙂
Fantasztikus a leves.
Eredetileg egy egyszerű vöröslencse leves receptjét kerestem…megtaláltam….azóta(napok) böngészek a receptek között…remekművek egytől egyig!
Miért nem adjátok ki ezt könyvben?????Nagyon jók a recepthez tartozó történetek,magyarázatok…bomba siker lenne!!!
Légyszilégyszilégysziííí:))
Szilvia
hű, erre most találtam rá, extra finom! Tettem bele harisszát és füstölt paprikát is (azt imádom), ez tényleg új kedvenc lesz! köszi:)
—most lett kész…anyáááám….Pedig nem fűztem nagy reményeket, csak a lencse fogyjon már el. De szerintem veszek. 😀