A bogyós gyümölcsöknek nem túl hosszú a szezonja, annál nagyobb viszont a vitamin- ásványi anyag- és rosttartalmuk, igazi szuperélelmiszerek. Az ember nem győz ilyenkor betelni a látványukkal: a szederrel, áfonyával, málnával, ribizlikkel, egressel teli kosárkák csak úgy kínálják magukat. Többnyire desszertek készítésére ösztönöznek (már ha marad, mire hazaérünk a piacról), pedig bátran kísérletezhetünk velük zöldséges fogásokban, salátákban is. A málna céklával, az egres uborkával (és füstölt makrélával), a ribizli sült paprikával, paradicsommal (és kecskesajttal) pazar. A ribizlit az összes bogyós gyümölcs közül különösen ajánlom sós ételekben is, mindenhol helyettesíthetjük vele például az ilyenkor egyáltalán nem szezonális gránátalmamagot. Salátákban, sült zöldségeken (cukkini, padlizsán), grillezett gombákon (vargánya, rókagomba), mártogatósokon (hummusz, padlizsánkrém). A mutatós, savanykás, piros gyöngyök nem csak látványelemként működnek, fanyar savanyúságukkal remekül kiegészítik a sós, kesernyés, zöld, vagy éppen telt ízeket. Az alábbi salátában friss, nyári zöldek mellé kerül, erőteljes ízek társaságában. A hidegen szeletelt sertésszüzet érdemes felvenni a repertoárba, ízesebb alternatívája a csirkemellnek, a sertés nemes, sovány része, könnyű vele dolgozni és mindössze 30 perc alatt megsül. Igazi alapdarab, ribizlivel, vagy anélkül.
Hideg, vékonyra szeletelt sertésszűz, csilis, ribizlis uborkasalátával
Hozzávalók (4 adag)
Sertésszűz:
1 kb. 600 g-os sertésszűz, szobahőmérsékleten
2 evőkanál olívaolaj
1 evőkanál vaj
só, bors
Csilis, ribizlis uborkasaláta
1 kígyóuborka
3 szárzeller, zöldjével együtt
2 szál újhagyma, vékonyra karikázva
100 g leszemezett ribizli
Öntet:
2 evőkanál szójaszósz
1 nagy citrom leve
1 evőkanál nádcukor
1 gerezd fokhagyma, reszelve
2 cm friss gyömbér, reszelve
1 kávéskanál csípős paprikakrém vagy friss chili
1 evőkanál szezámolaj
A sertészüzet akár előző nap is elkészíthetjük, másnap szépen, egészen vékonyan lehet szeletelni. A sütőt előmelegítjük 160 C fokra (alul/felül üzemmód). A húst (mindenképpen szobahőmérsékletű legyen, sütés előtt legalább egy órával érdemes kivenni a hűtőből) konyhai papírtörlővel alaposan leitatjuk, hogy teljesen száraz legyen. Keresztben félbevágjuk, így, két darabban kényelmesen elfér a serpenyőben. Sózzuk, borsozzuk. A serpenyőt felhevítjük, beletesszük az olajat és a vajat, amikor utóbbi felhabzik, akkor beletesszük a húst, és erős lángon minden oldalán körbepirítjuk. Tepsire tesszük, és 30 percig sütjük. Ha frissen fogyasztjuk, akkor szeletelés előtt kb. 15 percig pihentetük. Ha hidegen tálaljuk, akkor teljesen lehűtjük, majd lefedve a hűtőbe tesszük, másnap a lehető legvékonyabbra felszeleteljük. Meglocsoljuk pár csepp olajjal (lehet szezámolaj is), és megszórjuk durvaszemű tengeri sóval.
A salátához először az öntetet keverjük ki, akár szintén előző nap. Az összes alapanyagot összekeverjük. Amikor megkóstoljuk, túl töménynek fog tűnni, de nem baj, mert a semleges zöldségek hamar felveszik az öntet ízeit. A kígyóuborkát hosszában félbevágjuk, magját kiskanál segítségével eltávolítjuk (így nem vizesíti az ízeket), vékony félhold alakúra szeleteljük. A szárzellert és az újhagymát felkarikázzuk, a zellernek a zsenge zöld levelét is használjuk. Egy tálban összeforgatjuk az összes hozzávalót az öntettel, ha van, keverhetünk bele friss mentát és koriandert is. A vékonyra szeletelt sült húsra halmozzuk.