Zöldcitromkrémes, sós kekszes sütemény

avagy az én Key lime pie verzióm.

A „Key lime pie” klasszikus és népszerű amerikai sütemény. A floridai Key-szigeteken termesztett Key-zöldcitromról kapta nevét, amelyet magyarul különböző nevekkel illetnek, pl. mexikói törpecitrom. Olyannyira ehhez az államhoz kapcsolódik, hogy 2006. óta törvényileg Florida állam hivatalos süteményévé nyilvánították. A citrom maga akkora, mint egy dió (a fotón direkt egy citrom mellé tettem, hogy látszódjon, mekkora), nagyon intenzíven, kissé pikánsan-egzotikusan savanyú. Még az Egyesült Államokban sem lehet mindenütt hozzájutni, nemhogy nálunk. Én ezt a hálós csomagot múlt héten csempésztem haza New York-ból.

Nem vagyok benne teljesen biztos, és mostanában nem jártam, de múltkoriban a Culinaris-ban pont azon gondolkoztam, hogy az akkor „limequat” néven árult apró zöldcitrom nem is az volt (az ugyanis szerintem oválisabb, pici –alapvetően olyan, mint a kumquat, csak zöld), és nekem az a gyanúm, mintha az Key lime lenne, legközelebb meg is nézem).

Mivel ezt a citromot tényleg nehéz beszerezni, zöldcitrommal ajánlom helyette. Az én verzióm két elemben különbözik a hagyományos recepttől: egyrészt vegyesen használok zöld- és hagyományos citromot, mert a zöldcitromnak enyhébbek, visszafogottabbak a savai, és én jobban szeretem, ha picit erőteljesebben savanyú. Másrészt pedig a megszokottnál jóval sósabbra készítem a kekszmorzsás „héjat”, mert ez szerintem nagyon jól ellensúlyozza az édes-savanyú krémet (+csipet fahéjat is teszek hozzá). Szokták tojásfehérjehabbal is bevonni, én jobban szeretem natúr.

Zöldcitromkrémes, sós kekszes sütemény

Hozzávalók (4 személyre)

12,5 dkg keksz (lehetőség szerint teljes kiőrlésű lisztből készült)
6,5 dkg vaj, olvasztva
1kk só
csipet fahéj

Töltelék:
2 tubus (340g) cukrozott sűrített tej
1 zöldcitrom lereszelt héja
2 zöldcitrom leve
2 citrom leve
4 tojás sárgája

A sütőt előmelegítjük 170C-ra.

A kekszet robotgéppel finom morzsa állagúra aprítjuk, úgy, hogy ne maradjanak benne nagyobb darabok. A vajat (mikróban, vagy lábasban) felolvasztjuk, és hozzákeverjük a kekszhez, egy-két evőkanálnyit kihagyunk, ezt a forma kikenéséhez használjuk. Egy 22cm átmérőjű kapcsos (esetleg cakkos szélű) tortaforma alját és szélét pici vajjal kikenjük, méretre vágott sütőpapírt helyezünk bele, ezt is megkenjük kevés vajjal. Egyenletesen elosztjuk benne a kekszmorzsát, egy pohár aljával szorosan lenyomkodjuk, úgy, hogy kb. 1cm magas pereme is legyen. A sütőbe helyezzük, 10 percig sütjük. Ez alatt elkészítjük a krémet: a tojás sárgákat elektromos kézi habverővel sűrűre, fehéredésig keverjük. Hozzáöntjük a sűrített tejet, a kétfajta citrom kifacsart levét (összesen kb. 2dl), és hozzáadjuk egy zöldcitrom reszelt héját. A habverővel simára keverjük. A krémet beleöntjük a torta „héjába”, amit kivettünk a sütőből. Elegyengetjük a tetejét, visszatesszük a sütőbe, és 10 percig sütjük. Teljesen kihűtjük. Igazából jéghidegen a legfinomabb, én szeretem fél-egy órára a mélyhűtőbe tenni. Magában, vagy tejszínhabbal kínáljuk.

(Visited 2 089 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

3 hozzászólás

  1. Sziasztok!
    Én most készültem el a pitével, és két dolog nagyon nem stimmel. A kekszes alap 12,5 dkg kekszből a negyed tortaforma kitöltésére sem volt elég…illetve a krém a megadott mennyiségekből kb. fél cm lett, tehát a torta úgy néz ki, mint egy rántotta, meglehetősen vékonyka. (23cm-es torta formában sütöttem). Továbbá, mikor elkészült, annyira ragacsos lett a krém, hogy amikor leszedtem a tortaforma karimáját, az letépte a torta oldalán azt a kevéske krémet is. Mit csináltam rosszul???

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük