Szójaszószos, chilis-fokhagymás uborkasaláta

Paprika, paradicsom, uborka – a nyár elmaradhatatlan kellékei. Már magában is a hőguta legjobb ellenszerei tudnak lenni, de ikonikus nyári fogásaink is elképzelhetetlenek nélkülük, a lecsótól a kovászos uborkáig. Uborka persze egész évben akad, a legjobbak azonban mégiscsak nyáron teremnek. A kiskertészetek és bevállalósabb, vagány termelők fellendülésének köszönhetően pedig már egész komoly uborkaválasztékkal találkozhatunk egy-egy piacon. Sárgás banánuborka, csíkos cseresznyeuborka, tüskés, kesernyés uborkák, sárga citromuborka, perzsa kicsi, mexikói datolyauborka (azaz egérdinnye) – mindenfélével próbálkoznak a termelők, érdemes velük tartani a kísérletezésben, ezeknek a különlegesebb uborkáknak ugyanis többnyire parádés íze van. Sokszor jóval ropogósabb, édesebb, kevesebb a magjuk. Nyugodtan elkezdhetünk ezekkel is próbálkozni a konyhánkban. Az uborkasaláta remek kísérleti terep lehet, ehhez ajánlom a kedvenc, ázsiai elkészítési módomat. Szójaszószos, chilis, karakteres öntet, friss koriander és pirított földimogyoró emelik igen magas szintre. Köret, vagy főszereplő is lehet. Az önteten túl egy technikai trükköt is rejt: az uborkadarabokra rá kell csapni egyet, az így kapott barázdás felület pedig remekül felveszi az öntetet. A Lehel-piacon a Színek Kertje standjánál néha kapható világoszöld, kerek uborkából készült.

Szójaszószos, chilis-fokhagymás uborkasaláta
Hozzávalók (2-4 adag)

Öntet:
2 evőkanál szójaszósz
1 evőkanál halszósz
2 evőkanál rizsecet
2 evőkanál chiliolaj (csípős)
2 evőkanál nádcukor
2 cm friss gyömbér, reszelve
1 gerezd fokhagyma, reszelve

50 dkg uborka
5 dkg pirított, durvára tört földimogyoró
1 csokor friss koriander

Az öntethez összekeverjük a szójaszószt, halszószt, rizsecetet, chiliolajat, nádcukrot, a reszelt gyömbért és reszelt fokhagymát. (Ha csak ezért a receptért nem akarunk beszerezni egy üveg halszószt, helyettesíthetjük világos szójaszósszal. A chiliolaj ne chilis ízesítésű olívaolaj legyen, hanem élénkszínű, piros chiliolaj, esetleg csípős paprikamagolaj.) Addig keverjük, amíg a nádcukor teljesen feloldódik az öntetben. Az uborkát félbevágjuk, kimagozzuk (hámozni nem szükséges), majd egy bárd, vagy nagyobb kés lapjával rácsapunk, így kissé megroppan, több helyen megtörik. A barázdáknak köszönhetően jobban fel tudja majd venni az uborka az öntetet. Egy tálba tesszük az uborkát, és rálocsoljuk az öntetet, alaposan összekeverjük. Viszonylag utolsó percben érdemes összeállítani, az uborka állaga nem túl jól bírja, ha áll. Tálaláskor sok friss korianderrel és durvára vágott, pirított földimogyóróval tálaljuk. Magában is nagyszerű, de grillcsirke, vagy bármilyen sült hús kiváló körete.

(Visited 5 283 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

6 hozzászólás

  1. Drága Zsófi! Rossz helyen írok bocs de nem tudom hol lehet kérdezni. Dalmáciában vagyunk egy falucskában ahol olajat kóstolunk és nem értünk hozzá, 2 helyen is csípős ízű és kissé kesernyés, különösen ha lenyeljük, szerinted bátran vásárolhatjuk? Sajnos vasárnap már utazunk haza.Üdv Mária Hné és köszönöm

  2. My brother suggested I would possibly like this web site.
    He was once entirely right. This put up actually made my
    day. You can not imagine simply how a lot time I had spent for this information! Thank you!

  3. Good way of telling, and good article to get facts on the topic of my presentation focus, which i am going to convey in institution of higher education.

  4. nagyon szuper recept, sajnos korianderem nem volt így mentát raktam rá, így is isteni! Ha valamilyen idény zöldségből, gyümölcsből túl sok van (hála anyukámnak és a kertjének) mindig a te receptjeid között kezdek keresgetni. Az édes csípős padlizsánodat elkészítettem legalább ötször a szezonban, az a legnagyobb favorit. Köszi a csodás recepeteket és az étvágygerjesztő képeket!

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük