Nigellánál találkoztam először a Hasselback burgonya fogalmával –az a fajta sült burgonya, amikor vékony szeletekben bemetszik a burgonyát, amelyet pirosra, ropogósra sütnek, és legyező-szerűen kissé szétnyílik a sütés során. Az internet szerint nevét állítólag a Hasselbacken nevű stockholmi étteremről kapta, ahol az 1700-as években először készítették. További internetes források szerint a formájára utalva, más konyhák “Accordion” (tangóharmónika) burgonya néven vették át. Hogy mindez igaz, vagy nem, ki tudja, az internetes források, mint tudjuk, nem mindig fedik a valóságot. Ugyanezt a módszert játszottam most el édesburgonyával, mellé/rá pedig egy nyers gyümölcsökből, chiliből, újhagymából és sok korianderből álló salsát készítettem. (Ismét) nem én találtam fel a spanyolviaszt, célzott keresés mások receptjét is felhozza. Jó, az édesburgonya hosszasan sül, cserébe semmi mást nem kell vele tenni, a salsa pedig kb. 5 perc alatt készül el.
Ha valaki esetleg arra jár, ma 18h órakor a Mammut Libri-ben dedikálok.
Sült édesburgonya zöldalmás-mandarinos salsával
Hozzávalók (2 adag)
2 közepes édesburgonya (egyenként kb.25-30dkg)
2 evőkanál olívaolaj
2 evőkanál olvasztott vaj
só, bors
Salsa:
1 zöldalma, apróra kockázva (héjastul)
4 mandarin, meghámozva, kifilézve, apróra kockázva
4 szál újhagyma, felkarikázva
1 mandarin reszelt héja és kifacsart leve
1 zöldcitrom reszelt héja és kifacsart leve
1 kávéskanál méz
½ kávéskanál chilipehely (pl. Espelette)
4-5 evőkanál olívaolaj (ha van, mandarinos)
1 nagy csokor koriander, finomra aprítva
A sütőt előmelegítjük 200C fokra. Az édesburgonyában (nem kell meghámozni) éles késsel kb. 3mm vékony szeleteket metszünk be, úgy, hogy csak kb. a zöldség 2/3-os mélységéig vágunk, tehát nem vágjuk teljesen át, az édesburgonya maradjon egyben. Sütőlapra helyezzük, majd megkenjük az olívaolajjal és az olvasztott vajjal, úgy, hogy a szeletek közé is kerüljön. Sózzuk, borsozzuk. Kb. 45 percig sütjük, amíg a belseje megpuhul, és kívül megpirul. (A sütési idő az édesburgonya méretétől függ.) A salsához összekeverjük a zöldalmakockákat, a mandarint, a felkarikázott újhagymát, a reszelt citrushéjakat és a chilit. A mandarin és a zöldcitrom levéhez adjuk a mézet, sót, borsot, majd fokozatosan hozzáadjuk az olívaolajat. Összekeverjük a gyümölcsökkel, végül hozzákeverjük a friss korianderzöldet. A sült édesburgonyára kanalazzuk.
én is harmonika néven ismerem – ha ez jelent bármit is…:)
A pontos nevét nem ismertem ennek a beirdalásos módszerrel készülő burgonyának, de úgy látom nincs is igazán hivatalos neve. Nagyon szép színes lett a végeredményed!
Tipp a beirdaláshoz: Érdemes a burgonyát egy kanálra helyezni és így beirdalni – a kanál automatikusan meg fogja állítani a kést, azaz így biztos nem fogod átvágni.
Igen, Nigella is ezt a módszert javasolja a fent említett krumplis receptben, de mondjuk az apró újkrumpliknál ez megoldható, édesburgonya méretű kanál nem sok van 🙂
Újkrumplinál elvileg megoldható, csak egy a bibi: ebből nem lehet sült krumplit készíteni, lévén óriási a víztartalma. 🙁
szép fotó!
kedvenc etelem az edesburgonya! koszti az otletet a salsaval! ki fogom probalni…
Érdeklődnék, hogy a gránát almát, hogy lehet a legkönnyebben megtisztítani.
Szerintem a csicsóka tökéletesen megfelel ennek a receptnek. Azt is szokták édesburgonyaként emlegetni és meglehetősen hasonlít a képen látható növényre.