A sóskán kívül annyiban tér el a hagyományostól, hogy a töltelékbe rizs helyett bulgurt használtam, a mártásba pedig néhány levél mentát is dobtam. Tetején Giuseppe féle bergamotos olívaolaj.
Sóskával savanyított töltött karalábé
Hozzávalók (4-6 személyre)
4 karalábé, levelekkel együtt
30dkg darált sertéshús
5dkg nagy szemcséjű bulgur (vagy rizs), megfőzve
1 egész tojás
1 gerezd fokhagyma, lereszelve
ujjnyi gyömbér, lereszelve
1 evőkanál olívaolaj
só, bors
8dl szárnyas-, vagy zöldség alaplé
10dkg sóska (pucolt súly), finomra aprítva
2dl tejföl
1 evőkanál étkezési keményítő
negyed citrom leve
néhány levél friss menta
csipet cukor
Elkészítjük a tölteléket: sós vízben puhára főzzük a bulgurt (vagy rizst), majd összekeverjük a darált hússal, a tojással, a lereszelt fokhagymával és gyömbérrel. Sózzuk, borsozzuk. A karalábé leveleiből tőtikéket készítünk: a nagyobb leveleket használjuk, a középső, vastag szár mentén egy-egy levelet elfelezünk. Nagy lábasban vizet forralunk, amikor lobog, a leveleket néhány másodpercig blansírozzuk, azonnal jeges vízbe mártjuk, majd konyharuhán leszárítjuk. A levelekre egy-egy kávéskanál tölteléket helyezünk, majd feltekerjük. A karalábékat vízszintesen félbevágjuk, majd közepüket karalábévájóval kiszedjük. Az alján levágunk egy-egy vékony szeletet, hogy megálljanak. Üregüket megtöltjük a hússal. Lábasba állítjuk, és felöntjük az alaplével. Hozzáadjuk a sóska felét. Fedő alatt, kb. 35-40 percig főzzük, amíg a karalábé megpuhul, de nem főtt szét. A főzés 25. percében a lábasban, körben elhelyezzük a tőtikéket is. Egy tányérra kivesszük a karalábékat és a tekercseket, a levéhez hozzáadjuk a sóska másik felét, majd a keményítővel kikevert tejföllel besűrítjük. Ízesítjük citromlével, csipet cukorral és friss mentával. Visszatesszük a zöldségeket.
Tálaláskor meglocsolhatjuk citromos olívaolajjal.
Nagyon örülök hogy ízlett a juh tokány! (és annak is, hogy személyesen megismerhettelek :))
Nagy megtiszteltetés volt számomra a Czifray zsűrijének főzni, örülök hogy ott lehettem! 🙂
Nem szeretem a karalábét de ez nagyon jól néz ki. Majd ha egyszer lesz rá időm, lehet hogy kipróbálom…
Zsófi ez nagyon jó ötlet, kipróbálom, bár ezen a tavaszon „leveleztem” már eleget…
A nagymamám a karalábé levéllel készült tőtikét mindig sóskával savanyította, azaz híg sóskamártással tálalta, nagyjából, ahogyan Te. Nagyszerű ötlet a töltött karalábéval kombinálni, hiszen így maximális az alapanyag felhasználás, ha egész, levelekkel együtt vásároljuk meg a karalábé fejeket. Nálunk a piacon még mindig kaható karalábé levél külön is, kifejezetten tőtikéhez. Ma már tudja a zöldséges, hogy amikor karalábét vásárolok ne kapja le azonnal a zöldjét, eleinte döbbenet ült ki az arcokra, amikor felsikítottam, hogy a zöldjét kérem ne szedje le! A zsenge leveleket a felső kalappal együtt mindig belefőzöm az ételbe. Az az én, a szakácsnő csemegéje, és az elkészülés pillanatában rögtöm meg is eszem. A nagyim csak úgy egyszerűen tálalta fel a sóskás tőtikét, nem ilyen trendin, mint Te, viszont tőtike szezonban már 6-8 unokát etetett egyszerre a nyári szünetben. Nagyszerű volt az ételed kapcsán visszamennem az időben ehhez az ízhez, ami gyömbér, olívaolaj és menta nélkül is olyan fenséges volt nekem. Gratulálok a szép kompozícióhoz.
Szia! Elkészítettem és isteni lett!
Remélem a családnak is ízleni fog 🙂 Köszönöm a receptet.
Hát más is ismeri a tőtike szót, nem csak az én Nagyim? Ez szívmelengető:)))