Rozsos, köménymagos, foszlós partibuci

A köménymag a magyar konyha egyik legjellegzetesebb, egyben legmegosztóbb fűszere. Népes az ellenzőtábora, pedig rendkívül egészséges, igazi szuperfűszer, aminek sorolni lehet a jótékony hatásait: fokozza a vérkeringést, serkenti a memóriát, javítja az emésztést, a belőle készült tea stabilizálja a vércukorszintet, sőt, az ayurvéda szerint a pihentető alvást is segíti. Kár, hogy minden bizonnyal nem egy köménymagos ízesítésű, foszlós bucival (habár kellemes álmosságot ez is előidézhet). Sokan ódzkodnak a karakteres, enyhén kesernyés ízétől, vagy éppen nem szeretnek ráharapni az egész magokra. Megkockáztatom, hogy az alábbi péksüteményt még ők is lelkesen fogyasztják majd. Ez már ráhangolódás a húsvéti menüre, a rozsos-köménymagos íz ugyanis kiválóan illik majd a tavaszi tojáskrémekhez, füstölt sonkás fogásokhoz, zöldfűszeres, fokhagymás kencékhez, édes újhagymákhoz. Már így önmagában is túl jó, a rossz hírem azonban az, hogy az is egy valós (és tesztelt) alternatíva, hogy a bucik belsejébe puhára főzött, csontjáról lefejtett, darabokra szedett, mustárral megkent füstölt csülköt sütünk. De arra már tényleg sem magyarázatom, sem mentségem nincsen. Hacsak nem az, hogy kiváló vendégváró és pálinka alá való.

Rozsos, köménymagos, foszlós partibuci
Hozzávalók (6-8 adag / 16 kis buci)

2,5 dl tej
1 teáskanál cukor
3 dkg élesztő
25 dkg rozsliszt
30 dkg sima liszt
3 teáskanál só
2 evőkanál őrölt köménymag
2 tojás + 1 kenéshez
5 dkg kacsazsír + 2 dkg a tepsi kizsírozásához
5 dkg méz
1 evőkanál egész köménymag a tetejére

A tejet langyosra melegítjük, majd belekeverjük az 1 teáskanál cukrot, és belemorzsoljuk a friss élesztőt. Tíz percig állni hagyjuk, felfuttatjuk az élesztőt (még hatékonyabb a folyamat, ha egy csipet lisztet is szórunk a tejbe). Keverőtálba tesszük a rozslisztet, a sima lisztet, hozzáadjuk a sót, az őrölt köménymagot, és elkeverjük, hogy egyenletes legyen a színe. A közepébe mélyedést formázunk, beleütjük a két egész tojást, hozzáadjuk a megolvadt kacsazsírt, a mézet, végül a felfuttatott élesztőt. Robotgépben, vagy elektromos kézi keverő dagasztókarjával kidolgozzuk a tésztát. Ha nagyon sűrűnek látjuk, adhatunk hozzá plusz langyos tejet. Homogén, viszonylag tömör és kissé ragacsos masszát kapunk. Ezt áttesszük egy kiolajozott nagy tálba, és 1 óráig, huzatmentes helyen, kb. triplájára kelesztjük. Lisztezett deszkára borítjuk, kézzel átdagasztjuk, majd a bucit félbe és négybe vágjuk. A negyedeket tovább felezzük, majd ezeket is még kettőbe vágjuk, tehát összesen tizenhat, egyforma méretű darabot kapunk, ezekből golyót formázunk (ha véletlenül a csülkös változatot készítenénk, akkor a csülökdarabokat is csomagoljuk a golyókba). Egy 30 cm átmérőjű kerek formát, vagy téglalap alakú tepsit kibélelünk sütőpapírral, kikenjük a 2 dkg kacsazsírral, és körben, egymás mellett elrendezzük a kis bucikat. 20 percig újra kelesztjük, közben előmelegítjük a sütőt 180C fokra (alul/felül). Sütés előtt közvetlenül megkenjük a bucik tetejét egy felvert tojással, és megszórjuk egész köménymaggal. 30 perc alatt megsütjük. Frissen, langyosan a legfinomabb.

(Visited 5 523 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

5 hozzászólás

  1. Kedves Zsófi,
    Nagyon megköszönném az almaecet, almalével főzött mustármag receptjét. A retro rádióban hallottam, de nem tudtam teljesen leirni. Csak annyi maradt meg, hogy almale, almaecet és mustármag és még mi?… kellene bele. És hogy legalabb egy órát kell főzni. Nagyon szeretném a családomat meglepni vele.
    Sok köszönet erte.
    Kellemes ünnepeket kivanok……

  2. a húsvéti asztal fénypontja volt!!! tormatortával. gyakorlott kenyérsütők is kalapot emeltek előtte. köszönöm!

  3. Én ezt a receptet megcsinàltam és nagyon jó puha, foszlós kalàcsot kaptam de a 2 evôkanàl örölt kömény miatt nem tudtam megenni. Nagyon intenzív kömény ízû volt.
    Amúgy rendben volt.😊

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük