Ha színt kellene választani az erdélyi konyhának, kétségtelenül a zöld lenne az. Ahogy hétről hétre halad a természet, úgy kerülnek elő a konyhákon a különböző zöld levelek és fűszernövények, a csalántól a tormalevélig. A lestyán, tárkony, csombor hármasa kiemelt helyet foglal el a fűszerezésben, de olyan fogások is akadnak, ahol ezek főszereplővé lépnek elő. Az alábbi étel az erdélyi örmény felmenőkkel rendelkező Trucza Magdika konyhájából érkezett hozzám. A maga egyszerűségében is komplex, a lestyán és zellerzöld nagyvonalú használata egészen különleges ízt ad. Mindig abból készítették, ami éppen termett a kertben, vagy ami éppen maradt főzés után, akár olyan levelekből, amiket egyébként már nem használnának fel. Remek műfaj a “hulladékzöldek” kreatív, konyhai újrahasznosítására is. Az alaprecepttől számos módon el lehet térni: a húsragu készülhet bárányból, vagy akár húsmentesen is (pl. lencsével, dióval, gombával), fűszerezése kaphat némi egzotikus felhangot (pici fahéjjal, római köménnyel), kerülhet bele mazsola, aszalt meggy.
Rakott zöldek – alaprecept
Hozzávalók (6 adag)
250 g rizs
2 evőkanál olaj
2 hagyma, finomra aprítva
500 g darált hús
(sertés, vagy esetleg bárány, inkább zsírosabb, hogy szaftosabb legyen)
só, bors
4 gerezd fokhagyma, reszelve
Összesen 1 kg zöld levél, vegyesen, pl.:
500 g mángold
200 g tormalevél
100 g karalábélevél
100 g zellerzöld
100 g lestyán
500 ml tejföl
1 gerezd fokhagyma, reszelve
1. Először előkészítjük a különböző rétegek hozzávalóit: a rizst sós vízben puhára főzzük.
2. A darált húsos raguhoz egy serpenyőben felhevítjük az olajat (vagy zsírt), hozzáadjuk a finomra aprított hagymát, majd lassan, kíméletesen puhára dinszteljük, kissé karamellizáljuk. Beletesszük a darált hús, átkeverjük, néhány percig főzzük, hozzáadjuk a reszelt fokhagymát, majd erősebb lángon kissé lepirítjuk.
3. Előkészítjük a zöldeket is: a mángold leveleit lefejtjük a vastagabb száráról, a szárat felkockázzuk. A karalábé- és tormalevélből is eltávolítjuk a vastagabb eret. A zellerleveleket és a lestyánt lecsipkedjük a száráról. Lábasban vizet forralunk, megsózzuk, először beletesszük a felaprított mángoldszárat (ennek picit hosszabb idő kell). Két percig főzzük, amíg megpuhul. Ekkor hozzáadjuk a mángoldleveleket, valamint a karalábé- és tormaleveleket. Néhány másodpercre a forró vízbe mártjuk, hogy éppen csak összeessenek. Szűrőkanállal kivesszük a zöldeket, hideg vízzel leöblítjük, kinyomkodjuk, és nagyobb darabokra vágjuk. Csak a vastagabb húsú zöldeket kell blansírozni, a zsenge, vékonyabb leveleket, zöldfűszereket nyersen használjuk.
4. A tejfölt csomómentesre keverjük a reszelt fokhagymával és egy csipet sóval.
5. A sütőt előmelegítjük 190 C fokra (alul/felül).
6. Ha megvannak a rétegek: a főtt rizs, a darált húsos ragu, az előkészített zöldek és a kikevert tejföl, összeállítjuk az ételt. A zöldeket háromfelé osztjuk. Egy tepsit, vagy hőálló tálat kikenünk olajjal. Az aljára teszük egy réteg zöldet, vegyesen mindenből. Erre jön a rizs fele, a hús fele, majd néhány evőkanálnyi tejföl. Következő adag zöld, majd a hús másik fele és a rizs másik fele. A tetejét a harmadik réteg zöld levéllel zárjuk, ez fedje be egyenletesen az egész felületet. Meglocsoljuk a kikevert tejföllel.
7. 30 percig sütjük, amíg összeáll, és a tejföl is kissé rásül (de nem muszáj foltosra).
8. Langyosan, felkockázva tálaljuk, mellé fokhagymával kikevert tejfölt, vagy joghurtot kínálunk.
Ilyen rakott zöldségeket újabban nagyméretű serpenyőben készítem. Előbb fedő alatt, majd anélkül sütöm össze, néha óvatosan átforgatom, hogy összesüljön. Egy gyors ebédkészítés kényszerítette ki ezt a megoldást, de aztán rászoktam. Sokkal rövidebb és jóval kevesebb energia kell hozzá.