„ A recept nevében szereplő „New York” kitétel arra látszik utalni, hogy a sajttorta valami speciálisan újvilági és ezen belül is nagyvárosi képződmény, azaz modern, hiperurbánus, angolszász és persze globalizációíze van. Holott, ahogy Karinthy mondaná, már a régi görögök is ismerték a sajttortát és ezt most vehetjük nyugodtan szó szerint. Ismerték. Ahogy később ismerték a rómaiak is, ők pedig magukkal vitték Európában mindenhova. A reneszánsz lényegében a sajttorta virágkora volt.” (Váncsa István szakácskönyve, 510.o)
Magyarországon viszont tényleg nem honosodott meg, valószínűleg, gondolom leginkább azért, mert maga az alapanyaga, a krémsajt (cream cheese) nem jellemző hozzávaló, nagyon nem is kapható. Természetesen még véletlenül sem a különböző Sport (az még létezik?), meg Camping, netán Boci márkájú medvesajt típusú krémsajtokról beszélünk! Hanem cream cheese-ről, ami leginkább a Philadelphia márkájú natúr krémsajt. Most már otthon is kapható, de nem a legolcsóbb. B. barátnőm, aki szintén nagy szakácsnő és az egyik legkedvesebb, legszórakoztatóbb kulináris partnerem, csízkék specialista és valamelyik otthoni natúr vajkrémmel, ill. mascarpone-val szokta helyettesíteni, esetleg megosztja velünk a tapasztalatit (?)
A torta elkészítésére többféle recept létezik, lehet rendesen sütni, vagy vízfürdőben készíteni, a használt krémsajt/tejföl/tojás mennyiség is változhat, nekem ez az összetétel jön be legjobban, amit több recept mixelésével kísérletezgettem ki. Ja, és az benne a brüsszeli, hogy a torta aljához, amihez általában valamilyen kekszmorzsa használatos, én speculoos-t használok, ami egy belga (pontosabban flamand) specialitás – egy fűszeres, fahéjjal és egy különleges karamellizált barna cukorral (cassonade) készült keksz. Itt nagyon sok érdekes recept alapja, pl. mascarpone-t rétegeznek vele (hú, az nagyon jó) és fagyit is készítenek belőle.
Recept:
Hozzávalók (8-10 szelet)
25 dkg keksz (itt speculoos), darálva
12,5 dkg olvasztott vaj
5 dkg kristálycukor (csak akkor kell, ha a keksz nem édes, a speculoos-hoz nem kell)
70 dkg krémsajt (Philadelphia)
15-20 dkg porcukor (ízléstől függően lehet több is, ha valaki édesebben szereti)
1 citrom reszelt héja és ½ citrom leve
1 dl tejföl
1 dl tejszín
2 egész tojás
3 tojássárgája
2 púpos tk étkezési keményítő
A sütőt előmelegítem 180C-ra.
Először elkészítem az alapot: az aprítógépben ledarált kekszmorzsát összekeverem az olvasztott vajjal és belenyomkodom egy 23 cm átmérőjű kapcsos tortaforma aljába, amit előtte kivajaztam és sütőpapírral leterítettem. Kb. 1 cm vastag sima felületet kell kapni, amit én legjobban úgy érek el, hogy egy pohár aljával és oldalával nyomkodom a masszát. Beteszem a hűtőbe, amíg készül a töltelék: A krémsajtot (aminél kulcsjelentőségű, hogy szobahőmérsékletű legyen, különben lehetetlen csomómentesre keverni) kikeverem a tejföllel, porcukorral, citromhéjjal és lével, tejszínnel és a keményítővel (elhagyható, de olyan jó állagot biztosít) és a tojásokkal. A tortaformát kívülről és alulról jól bebugyolálom több réteg alufóliába, ez azért szükséges, hogy majd a vízfürdőből a víz nehogy beszivárogjon a tortába. Behelyezem a formát egy akkora mély tepsibe, amelyben elfér. Ekkor frissen forralt vizet öntök a tepsibe, úgy, hogy kb. a tepsi feléig érjen fel. Beteszem a sütőbe és 45 percig sütöm. Ekkor még „remegni” fog egy kicsit, de nem baj, mert a hűlés alatt is sül még tovább. Kiveszem a tepsiből és teljesen lehűtöm. Kifejezetten jót tesz neki, ha egy éjszakát áll a hűtőben, úgyhogy előző este kell elkészíteni. Szép nagy sima kerek felület, úgyhogy a díszítésre komoly mozgástér van, de szerintem annyira gyönyörű, hogy én végül maradtam a minimalista változatnál.
Szia!>>Én a halasdóri kuzinja vagyok, és ő ajánlotta az oldalt. De pillanatnyilag azt hiszem teljesen mellékes. 🙂>Szóval csak azt akartam mondani, hogy fantasztikusan csilivili, szívet melengető, gyomrot korgató az oldal. Könnyem-nyálam összecsordult, és hú és há meg ilyenek.>Továbbá a céklaleves fotóját amikor megláttam, éppen arra gondoltam, hogy de jó kis kép, amikor is felfedeztem, hogy Te éppenséggel nem vagy vele igazán elégedett.>Minden jót, betettelek favoritnak 🙂>>Üdv, rg
hhmmmm, that looks delicious !>Though i no able to read the recipe you have made me hungry ;-))>Kind regards angelika
Helló!>>Első próbálkozásra egyszer megsütöttem 3 doboz Parmalat krémsajtból, hát a totál csődnél jobb lett, de enyhe sós ízt azért lehetett rajta érezni, azért persze felfalták az egészet. Azóta 500g mascarpone és 250 g Parmalat krémsajtból készítem. Borzasztó finom. De készítettem már az egészet mascarponéből is + én még a torta tetejét be szoktam vonni végül citromsziruppal. Ch&V B. barátnője.
Pilos márkájú sovány túrókrémmel, amely 1 kg-os tégelyes kiszerelésben kapható teljesen jól készíthető a torta. Nálunk az elmúlt két hónapban, (amióta rátaláltam a blogra és a receptre) kb. hatodik alkalommal kéri a család, mint ünnepi tortát…>KZ
Húha! Csízkék mániás vagyok! Örülök, hogy ráakadtam a receptre, de kicsit kétségbe estem… Vízfürdő. Ezzel nem mernék elsőre kísérletezni, tutira eláztatnám… Viszont ha csak a sütőbe teszem és megsütöm, akkor a hőfok és az idő mennyiben módosul? Mert valahogy érzésre az lenne a lényeg, hogy ne égjen meg a széle, nomeg ne száradjon ki a csíííz. Help… Nem élet az élet csízkék nélkül…>Előre is köszönöm 🙂>(A blogodon legalább 3 kilót híztam, pedig még neki se álltam főzni.. ;))
Szia!>Még soha nem ettem cheesecake-et 🙁>A krémsajt, az ok, node mi a helyzet a keksszel az alján?>Arra mit javasolsz alternatívaként? 🙂
Szia! Ha olyan jó kis piros zselés gyümölcsös réteget is szeretnék a tetejére, akkor azt zselatinnal kellene megoldani? Vagy lekvárral? Van erre valamilyen ötleted? Gratulálok az oldalhoz! E.
Szia,>>elkészítettem a recepeted alapján, és minden szerénytelenség nélkül állíthatom :isteni lett!!! Pikk-pakk el is fogyott!!!!>>Örök hála :),>Zsuzsi
Szia!
Nem tudom eljut-e hozzad a megjegyzesem, mivel eleg regi a bejegyzes, remelem es leirom.
Ilyen turot lehet eloallitani joghurt lecsopogtetesevel: szuro, ra elozoleg benedvesitett gezszeru anyag – igy konyebben levalik az anyagrol, tal folott, 1 ejszaka eleg hozza, lehet hozzatenni tejfolt is, akkor zsirosabb.
Szia!
Kismillió cheescake receptet olvastam át, de a Tied tetszett a legjobban!!! Annyit szeretnék megkérdezni, hogy a Philadelphia krémsajt helyettesíthető-e egyszerű mascarpone-val?
Előre is köszönöm!
Üdv: Maggi
Szia Maggi!
Remelem nem baj, hogy ern valaszolok Neked, de nyugodtan felcserelheted, evek ota csinalunk hasonlo cheesecake-ket es nagyon finomak, pedig megcsak nem is mascarponet hasznalunk.
Szia „Névtelen”!
Természetesen nem baj! Sőt! Kezdő szakácsként bármilyen segítség jól jön! 🙂
Köszönöm a tanácsot!
Üdv: Maggi
Sziasztok,
Hat oszinten Mo-n meg mindig nem lehet igazi cheescaket kapni. Sajnos a becsi Strabuckban talaltam akadtunk a legkozelebb erre. Persze lehet probalkozni a tokeletesseg fele meno uton :)Annyiszor ejtettek at itthon es olyan remeseket ettem hogy anno sirhatnekom volt. Egyebkent a philly cream cheese abban a kiszerelesben amit itthon arulnak allitolag nem ugyanaz mint amit amerikaban hasznalnak. Ott a tub ami nagyobb adag azt hasznaljak hozza. Egzebkent nagzon nem egeszseges de ez az igazi bunozes a ben and jerry fagyik mellet 😛
Udv
Tamas
Szió!
Barátnőm ajánlotta a cheesecake receptedet. Előtte még soha nem ettem, így konkrétan fogalmam sem volt, hogy milyennek kellene lennie. Mindenesetre a vendégek szerint ilyennek. Szóval szuper volt, köszi. 🙂
Epres ragus öntettel a tetején , speculoos kekszel az alján , atombomba! (mindent visz)