A koreai konyhából hoztam ezt a tócsnit, ahol nagy hagyománya van az ilyesféle palacsintáknak – kiváló snack alkoholos italok mellé. A koreai konyhában általában sok apró fogást találunk az asztalon, amiből vegyesen lehet falatozni, a különböző olajban, vagy bundában sütött ételek is igen népszerűek. Ez a tócsni különböző hozzávalókból készülhet, egyik leggyakoribb az újhagymás változat, de kedvelt a tintahallal, garnélával dúsított palacsinta is, vagy a kimchis verzió. Amilyen kevés és egyszerű hozzávalóból áll össze, olyan nehéz eltalálni a megfelelő arányokat és sütési módot (én is több különböző módokon teszteltem ki). A kihívás ugyanis az, hogy a tócsni kívül ropogós legyen, ugyanakkor a belseje süljön át, és a zöldség is puhuljon meg, a massza pedig ne legyen nyúlós. Ennek a titka egyrészt a forró olaj, másrészt a hideg tészta. A szénsavas ásványvíz és a sütőpor gondoskodik arról, hogy a massza ne legyen túl tömör. Szokás nagyobb átmérőjű palacsintákat sütni, ami kevesebb munka, viszont tapasztalatom szerint könnyebb a kis átmérőjű tócsnikat ropogósra sütni, ráadásul a megfordítás is kényelmesebben megy.
Az alábbi változatban az újhagyma mellé medvehagyma is került. Ami az arányokat illeti, a zöldek játszák a főszerepet, tehát nem egy zöldfűszeres ízesítésű tócsniról beszélünk, hanem egy tésztamasszával összefogott zöldségpalacsintáról. Amikor tehát bekeveritek majd a tésztával, ne ijedjetek meg az arányoktól, ilyennek kell lennie. Aki gyakran készít otthon ázsiai ételeket, és tart a hűtőjében miszópasztát (netán koreai doenjang szójapasztát), az keverjen a masszába egy fél kávéskanálnyit, nagyon feldobja. A koreai konyhában szójaszószos, fokhagymás mártogató jár mellé, de mivel ez a tócsni kimondottan gyerekbarát (mint minden tócsni), akkor sem sértődik meg, ha enyhén fokhagymás tejfölt, vagy görög joghurtot adunk mellé.
Medvehagymás újhagymatócsni szójaszószos mártogatóval
Hozzávalók (8 darab, 10cm átmérőjű tócsnihoz)
13,5 dkg liszt
3,5 dkg étkezési keményítő
1 kávéskanál sütőpor
csipet só
1 kicsi tojás
fél gerezd fokhagyma, lereszelve
2,5 dl hűtőhideg, szénsavas ásványvíz
2 csokor (6-8 szál) újhagyma, lehetőleg vékonyabbak
fél csokor (5 dkg) medvehagyma, felaprítva
Sütéshez: olaj
Mártogató:
1 dl szójaszósz
2 evőkanál rizsecet
2 evőkanál víz
1 teáskanál szezámolaj
1 gerezd fokhagyma, reszelve
1 cm friss gyömbér, reszelve
opcionális: chilipehely, pirított szezámmag
A tócsni tésztájához összekeverjük a lisztet az étkezési keményítővel, sütőporral, sóval. Hozzáadunk egy kis méretű tojást, a reszelt fokhagymát, majd felöntjük a szénsavas ásványvízzel. Elkeverjük, de éppen csak nagyvonalúan, nem baj, ha csomós - nem szabad túlkeverni, mert mint a nokedlitésztánál, ha túl sokáig keverjük, akkor az akcióba lépő glutén miatt kemény, rágós lesz a tészta. 20 percre a hűtőbe tesszük (minél hidegebb, annál ropogósabb lesz a végeredmény, pár percre akár a mélyhűtőbe is betehetjük). Közben előkészítjük az újhagymát: megmossuk, külső rétegét ha szükséges, eltávolítjuk. Konyhai papírtörlővel alaposan szárazra törölgetjük. Srégen, kb. 2-3 centis darabokra vágjuk, az egész szárat használjuk, a zöld részt is. Ha a fehér rész vastagabb, akkor hosszában félbevágjuk, és úgy szeleteljük. A medvehagymát 1 centis csíkokra aprítjuk. Sütés előtt közvetlenül összekeverjük a masszával. Sok lesz benne a zöld, de ilyennek kell lennie, a massza tulajdonképpen csak összetartja a rengeteg zöldet. Serpenyőben felforrósítjuk az olajat (kb. fél centi vastagon), és 2-2 evőkanálnyi kupacokat helyezünk bele a masszából (ha teljesen szabályos korongokat szeretnénk, akkor fémkarikába tölthetjük). Oldalanként kb. 3 percig sütjük, amikor megfordítjuk, akkor közepesre vesszük a hőfokot. Figyeljünk oda, hogy egyik oldal se égjen meg. A mártogatóhoz az összes hozzávalót összekeverjük. A tócsni frissen a legfinomabb.
Kedves Zsófi! A tócsni tésztáját sütés előtti nap is össze lehet állítani? Kölesliszttel fogok próbálkozni, mert gluténérzékeny is van köztünk. Köszönöm, Gábor