Az amerikaiaknál hálaadáskor jelentkező jelenség nálunk némi fáziskéséssel, karácsonykor üthet be egyes háztartásokban. A pulykapara: honnan kerül megfelelő méretű pulyka és hozzá passzoló méretű sütő (vagy fordítva), hogyan készül el időre a sült stresszmentesen, mitől nem fog kiszáradni a melle, stb. Mindazok számára, akiknek nyomokban ismerősek ezek a fenntartások, ajánlom az alábbi tutibiztos megoldást, amely nem mellesleg a földkerekség legfinomabb és legomlósabb pulykasültjét eredményezi, akár az ünnepekre, akár majd a hétköznapokra.
Csipetnyit csalós, hiszen nem egész pulykát sütünk, hanem csak combot, annak is a felső részét, az ugyanis az egész madár legízesebb szeglete. Nélkülözi továbbá az alsócombban előforduló, kellemetlen, ernyőszerű, hosszú inakat, valamint szépen lehet szeletelni, simán megállja tehát a helyét akár az ünnepi asztalon is. Ajánlom a karácsonyi menü főételeként, köretnek salátákat, édesburgonya-, vagy sütőtökpürét, ropogósra sütött kelbimbót és a receptben is szereplő, pikáns csipke ketchupot.
A legjobb benne? Előző nap kell a sütőbe tenni, másnap már semmi teendő vele. A hűtőben fóliába csomagolva napokig eláll, hidegen is nagyon finom.
Lassan sült, chilis-narancsos mázas pulykacomb
Hozzávalók (4-8 adag)
1 narancs leve és reszelt héja
2 evőkanál harissa, vagy más csípős paprikakrém
2 evőkanál nádcukor
1 evőkanál olívaolaj
2 pulyka felsőcomb, szobahőmérsékleten
(kérjük meg a hentesünket, hogy a csontnál nyissa ki)
só, bors
Házi csipkebogyóketchup:
50 dkg érett csipkebogyó
1 liter víz
1 narancs leve
20 dkg nádcukor
1 teáskanál őrölt szegfűbors
1 friss chili, kimagozva, finomra aprítva
A pulykasülthöz a sütőt előmelegítjük 220C fokra. Egy nagy tepsit kibélelünk alufóliával. Kikeverjük a mázat: egy tálkába reszeljük a narancs héját, majd kinyomjuk a gyümölcs levét. Hozzáadjuk a csípős paprikakrémet, a nádcukrot és az olívaolajat, és teljesen simára elkeverjük. A pulykacombot mindenütt alaposan sózzuk, borsozzuk, majd mindkét combot, mindkét oldalán egyenletesen bedörzsöljük a chilis-narancsos fűszerpasztával. Bőrös felükkel felfelé fektetjük a tepsire, majd 20 percig sütjük a forró hőfokon, ezalatt kissé megpirul a máz. Ekkor levesszük a sütő hőfokát 100C fokra (nem elírás, valóban ilyen alacsonyra!), és a pulykát fedetlenül sütjük, kb. 6-7 órán át (azaz egész éjszaka). Nem kell félni, nem fog sem megégni, sem kiszáradni, ennyi idő alatt, ilyen alacsony hőmérsékleten, csodálatosan omlósra sül, szinte szétesik, és nagyon szaftos lesz.
A csipkebogyóketchup-hoz a csipkebogyót alaposan átmossuk, a szárakat, szármaradékokat, és egyéb hulladékokat eltávolítjuk róla. Egy nagy lábasba tesszük egy liter vízzel, felforraljuk, majd kb. 45-50 percig főzzük, amíg a csipkebogyó teljesen megpuhul. Botmixerrel az egészet kissé pürésítjük, majd az egész masszát átpasszírozzuk, hogy megszabaduljunk az apró magoktól és szöszöktől. Visszatesszük a pürét egy tiszta lábasba, hozzáadjuk egy narancs levét, a nádcukrot és a finomra aprított chilit (vagy csípős paprikakrémet), és állandóan kevergetve, kb. 45 percig főzzük. Sterilizált üvegekbe töltjük. Ebből a mennyiségből két 3dl-es üvegnyi lesz. Nagyszerű sültekhez, sajtokhoz, melegszendvicshez, disznótoroshoz, vadhúsokhoz, libamájhoz, rántott csirkéhez.
Szia. Légkeverésen vagy alsó-felsô sütéssel ajánlott készíteni?
Kacsacombbal is működik? nálunk az lesz
sztem jó lenne 🙂
A csontokat kivesszuk? Vagy csak felvagjuk felette?
Kedves Zsófi!
Engem is érdekel, hogy légkeveréssel vagy alsó-felső sütéssel készítsem?
A választ előre is köszönöm.
Sima, also-felso!:)
PULYKA MELL-HEZ IS ÁLL A RECEPT ÉS A SÜTÉSI IDŐ?