Lassan főtt birsalmakompót mascarponéval

Vacsora volt. Csajok. É., a pszichológus, R., a designguru, E., a mádám és jómagam. Igen kellemesen telt. Sok pezsgő fogyott. Mivel az eseményre közvetlenül Isztambul után került sort, természetesen abszolút a törökláz közepében kaptak el (ami valahogy nem akar múlni..).
Előételnek kecskesajtkrémmel töltött rétestészta háromszög (börek szerű, ami azonban autentikusan nem rétestésztából, hanem yufka nevű, kerek tésztalapból készül, amely valamivel vastagabb és testesebb – és, igen, sajnos van különbség), mellette chachouka (sült paprikás, paradicsomos “saláta” -ennek több országban, többféle változata létezik, én az egészen sűrűre, szinte dzsem-szerűre főzött marokkói változatot szeretem), főételnek többféle könnyű fogás, hogy mindenki tudjon magának választani ízlése, gusztusa szerint: húsnak fűszeres köfte, sült padlizsános, paprikás saláta tahinis joghurtöntettel (ilyesmi), fekete olívabogyós, vinaigrette-es krumpli&zellersaláta (hihi, nem vették észre a zellert:), és a legjobb: egy paprikás, kissé csípős bulgur pilaf -egy olyan köret, amelyhez az alapanyagot Isztambulból hoztam, ahol a helyi piaci kíséretem olyan izgalomba jött, amikor felfedezte, hogy azt mondta, hogy ne merjek úgy hazajönni, hogy nem vettem egy kilót. Dél-Anatóliából érkezett az áru, ahol (állítólag) helyi parasztasszonyok készítették: egészen durvára tört, nagyszemű, arany színű bulgur, amely össze van keverve barnára pirított, tört cérnametélttel (van még belőle, majd bemutatom, ha legközelebb főzöm).
A desszertről pedig egészen biztos elképzeléseim voltak: bíbor színűre főtt, szirupos birsalma, ez a klasszikus török édesség (ayva tatlisi -pl. az isztambuli képeknél a jobb felső), amelynek nagy rajongója vagyok. A birsalmát órákon át főzik, addig, amíg sötét bíbor színűvé, zseléssé válik. Több autentikus török szakácskönyv receptjét összehasonlítva készítettem, de csak nem lett olyan szép színe, valószínűleg túl hamar feladtam (3 óra után). Ettől függetlenül, a végeredmény remek lett, egy nagyon intenzív ízű, zamatos, nem túl édes, fűszeres birskompót, amelyet én kevés vaníliával kikevert mascarponéval tálaltam (Törökországban hagyományosan kaymak kerülne rá, ami még töményebb és zsírosabb -szerencsére itt nem kapható.) A tetején őrölt pisztácia, amit Isztambulban ilyen formában kapható fűszereseknél.
Elkészítés módja:
1. Kétszemélyenként egy birset meghámozunk (sajnos itt nem lehet megúszni), zöldséghámozóval viszonylag könnyen megy.
2. Félbevágjuk,a csumáját amennyire tudjuk, kivájjuk. Ez nagyon nehéz és veszélyes, vigyázat a késekkel!A magokat kipiszkáljuk, és félretesszük.
3. A gyümölcsöt vágott felével felfelé egy vastag aljú, széles lábasba tesszük, köré kb. 1-1,5dl vizet öntünk.
4. Köré szórjuk a magokat, és néhány szem szegfűszeget, esetleg kardamomot. A birsek kivájt közepébe 2-2 ek cukrot teszünk.
5. Lefedjük, és 3 órán át, a legalacsonyabb hőfokon főzzük. (Előző nap is elkészíthető)
Néha ránézünk, meglocsoljuk a sziruppal, ami a főzés végére bezselésedik (a magtól). Vaníliával kikevert mascarponével, pisztáciával, gránátalmával díszítve, a sziruppal meglocsolva tálaljuk. Ha kevés birsalmánk van, és több személyre szeretnénk desszertet készíteni, kerülhet közé egy réteg citromos szirupba áztatott piskóta is (birsalmás tiramisu).
Hasonló:
(Visited 1 115 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

16 hozzászólás

  1. Hű, ez nagyon jól hangzik! De kár, hogy nincs már birsalmám! Mit gondolsz, befőttből is működne a dolog, ha egyszerűen csak tovább főzném? Az van még két üveggel tavalyról!

  2. Bocsánat, de ki kell javítanom: nem a birs magja, hanem a gyümölcsben lévő pektin sűrít. Ezért érdemes a magházat és héjat is használni. Én leggyakrabban birskrémet főzök (mert hamar megvan), sose hámozom, mert teljesen puhára párolódik a héj (aztán turmixolom az egészet, ettől lesz krém).És itt is kitűnő szolgálatot tesz persze a mikro.Ki fogom próbálni ezt a sűrítést!És chachouka receptet szeretnék! 🙂

  3. zsuzsa, befőttel szemben az a legnagyobb különbség, hogy ennek alig van leve. Szerintem ha a befőttet tovább főzöd, az valószínűleg nagyon szottyos lesz, de végül is meg lehet próbálni. esetleg takarékon próbáld főzni, minimális folyadékkal.ribizli, én hiszek Neked, Te vagy a botanikus:),de akkor a magnak nincs is semmilyen funkciója? Miért kell akkor köré szórni? (mindegyik török recept így írja)

  4. Ch&V!Nem lehetne a börekről is valami közelebbit tudni? Ne keseríts el, hogy ahhoz is Isztambulból hoztad a tésztát, mert momentán nem tudok kiugrani!Sőt, nem akarok telhetetlennek túnni, de nem akarod az egész menüt leírni? Csak olyan shortosan, a gyakorlottak úgyis értik. Lécci, a nem desszert pártiak kedvéért 🙂

  5. Nem tudom, szerintem szakrális oka lehet, mint az almamagnak (életet, embert szimbolizál). Amúgy meg az almamagról rendszeresen lehet hallani mindenféle sikoltozást, hogy mérgező vegyületeket tartalmaz (vmi ciános dolog), ne együk meg, és a birs magját ugyan még nem kóstoltam, de gondolom, hasonlóan kesernyés, szóval “méreggyanús”. Más kérdés, mennyire vesszük ezt komolyan, ill. pont a kesernyésség fontos lehet az ízharmóniában.

  6. Szia C&V, nem tudom, a régebbi bejegyzésekhez írt hozzászólásokat olvasod-e, kérdeztem kettőt, egyet a gőzgombócról, egyet a tom kha-ról.Köszi a segítséget!

  7. Aha, ebbe nem gondoltam bele, hogy a befőtt birsalma állaga eleve sokkal vizesebb. Gondolkodom az alternatív megoldáson, végszükség esetén várok jövő őszig. Sajnos nincs több birsalmám, és a piacon sincs már hetek óta.

  8. kedves birsalmaszakértők,volna egy kérdésem: mitől nem penészedik meg a birsalmasajt?talán jobban be kellett volna sűrítenem? mikróm nincs, sima főzéssel próbálkoztam, de lehet, hogy nem elég kitartóan?köszi előre is,andrea

  9. andrea,több cukor és sűrűbb massza a megoldás. Normál sütőben, 120°C körüli hőmérsékleten is lehet sűríteni, picit kitámasztva a sütőajtót, és időnként megkeverve. Ha épp csak “elkapta” a penész, szedd le kanállal, és süsd meg, vagy darabold fel, és tartsd a fagyasztóban felhasználásig.

  10. köszönöm a választ. sajnos nem szeretem a túl édeset, ezért nem szívesen raknék bele több cukrot (3 kiló birshez raktam fél kilót, ha jól emlékszem). milyen sűrűségig kellene eljutni főzéskor (sütéskor)? megáll benne a fakanál? időben kb. mennyi? percek vagy órák kérdése?andrea

  11. A lehetőségeimhez alakítva készült valami hasonló finom. 🙂Nem hámoztam le, meg nem is félbevágtam – azt hiszem, jobb lett volna hámozni.Sajnos kb. a 2. óra végén később értem oda a tűzhelyhez a kelleténél, elpárolgott a folyadék alóla, és odaégett, a sötét karamellnél kissé jobban. Átraktam mikrozható edénybe, aztán ott folytattam a párolást, cukrot csak a végefelé tettem rá.Mascarpone helyett tejföl, és némi fűszeres cukor ment még rá – igazából ez utóbbi a legjobb módosítás. (Meg nagy kedvencem is a fűszeres cukor!)

  12. Szevasztok, éppen most dobtam ki 8-9 tányér bírsalmasajtot, mert teljesen megpenészedett. Megírná valaki, hogy mit vétettem? Köszönöm

  13. Andreának…. nem penészedik meg a birsalmasüritmény, birsalmasajt ha elég a cukor mennyisége és formázás után szellős, levegős , hűvös helyen zsirpapirra boritva majd ezt forgatva és cserélva mindaddig amig negvet ad magából…és lassan kiszárad ..márha van elegendő…mert közben valahogy …fogy :))

  14. Birsalma-lelőhely: ki kell ugrani Csobánkára, és a templomkertben álló fáról a földre hullott összes birset össze lehet szedni, lévén teljesen nyitott kert, és gyümölcsöt “lopni” ugyebár nem bűn.. Rengeteg van, szép érettek. Aki igazán nagy “birs-fan”, annak nem nagy áldozat (Pomáz után az első falu, kb. 4 km)

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük