Ikra sáfrányos savanyúkáposztával

A Magyar Konyhával közös projektemben hónapról hónapra életre keltem Kövi Pál: Erdélyi lakoma című kötetének ételeit. A majd negyven évvel ezelőtt íródott receptek szellemiségét és lényegét megtartom, az elkészítés módját és a fogások leírását azonban felfrissítem úgy, hogy azok megállják a helyüket a 21. század gasztronómiájában. A projekt célja: a magyar konyhában méltó helyére emeljük Kövi Pál értékes munkáját, és a pazar erdélyi konyha hiperszezonális, egyszerű ételeivel új klasszikusokkal gazdagítsuk a hétköznapi főzésünket.

Sokadjára rajzolódik ki a kötetből, hogy az erdélyi konyha valójában milyen korszerű volt már a több évtizede íródott receptek alapján is. A modern gasztronómia összes hívószavának szinte egyszerre tesz eleget. Szezonális, lokális, természetközeli és kifejezetten zöldségközpontú. Magában a könyvben is túlnyomó többségben vannak a zöldséges receptek. A mostani körben kiválasztott gombás babfasírt tökéletes előfutára a manapság népszerű vega-, vagy vegán burgereknek (utóbbinál persze tojás nélkül). A fátyolháj, más néven sertésháló, vagy cseplesz leginkább disznótorkor kerül elő, de bizalmi hentesek is beszerzik, csodás vele dolgozni, hozzuk vissza a hétköznapi főzésbe! A póréhagymaleves palacsintával igazi közönség- (és gyerek) kedvenc lesz, az alábbi káposztás ikra gyönyörű és egyszerűségében elegáns étel, a fánk pedig habkönnyű és foszlós (ezen a recepten – mint szinte az összes, a könyvben szereplő sütemény recepten– sokat kellett dolgozni és pontosítani, de megérte, nagyon jó, csodás, foszlós, habkönnyű fánk a végeredmény!).
Az összes receptet megtaláljátok a Magyar Konyha mostani számában.

Ikra sáfrányos savanyúkáposztával
Hozzávalók (6 adag)

5 dkg zsír (vagy olívaolaj)
1 hagyma, vékonyra szeletelve
1 kg savanyúkáposzta
3 cm friss gyömbér, felkarikázva
só, bors
késhegynyi sáfrány
30 dkg nyers ponty ikra

A zsiradékon üvegesre dinszteljük a hagymát, majd hozzáadjuk a savanyúkáposztát, amit előtte szükség szerint átöblítettünk. Felöntjük kb. 1 liter vízzel (vagy részben a káposzta levével), sózzuk, borsozzuk. A sáfrányt leöntjük egy evőkanál forró vízzel, és kb. 10 percig állni hagyjuk, amíg kioldódnak az aromái, ekkor hozzáadjuk a káposztához. Kb. 45 percig főzzük, amíg a káposzta megpuhul. Az ikrát a főzési idő vége előtt tíz perccel tesszük bele, kb. tíz percig főzzük, amíg elkészül, és szép korallszínűvé válik. Friss kenyérrel tálaljuk.

(Visited 1 504 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük