Grillezett saláta ropogós, citromos-szardíniás kenyérmorzsával

Mi más jutna az eszünkben elsőre a kenyérmorzsa hallatán, mint az örök közönségkedvenc rántott hús, ami nélkül nincs vasárnapi ebéd és nincs étlap. Pedig rengeteg lehetőség rejlik az apró, de annál hasznosabb és annál változatosabban bevethető hozzávalóban. Nem csak igazi kamra kincs, amit érdemes mindig tartani otthon, hanem kiváló zero waste, pazarlásellenes ötlet is a serclik és maradék, szikkadt kenyérdarabkák megmentésére. Egyszerűen készíthetjük házilag is úgy, hogy a kenyérszeleteket héjastul, vagy anélkül (ízlés kérdése) aprítógépben morzsa állagúra daráljuk, majd a sütőben, egy tepsire kiterítve, alacsony hőfokon megszárítjuk úgy, hogy ne kapjon színt. Hűtőben egy hónapig eláll, de mélyhűtőben is tárolhatjuk. Megszórhatjuk vele csőben sült, rakott ételek tetejét, készíthetünk vele ropogós, fűszeres krusztát halak, sültek tetejére, feldobhatunk vele párolt, vagy sült zöldségeket. Ízesíthetjük zöldfűszerekkel, csilis, citromos olajokkal, vagy akár kolbásszal (annak kisülő zsírjával), hogy aztán krémleveseket, salátákat tegyünk vele izgalmassá. Kölcsön vehetjük a dél-olasz háziasszonyok takarékos ötletét: régen, amikor spórolniuk kellett a drága sajttal, a „szegényember parmezánjával”, azaz fokhagymás, csilis morzsával szórták meg a tésztákat, az olasz konyhában ez a mai napig gyakran megjelenik. Az ázsiai konyha elterjedésével néhány éve nálunk is ismertté vált a panko, vagyis a japán kenyérmorzsa, ami extraropogósságot eredményez. Az eredeti változatot speciális, héj nélküli kenyérből készítik, amit hosszabb, szilánkosabb morzsákra őrölnek, ennek is köszönhető a levegős, könnyű állag. Az alábbi recepthez használhatunk pankót, vagy házi kenyérmorzsát is. Panírozáshoz nem ajánlom, viszont a leghétköznapibb salátát, tésztát, vagy éppen krémlevest is hihetetlenül feldobja.

Grillezett saláta ropogós, citromos-szardíniás kenyérmorzsával
Hozzávalók (4 adag)

Morzsa:
3 evőkanál olívaolaj
1 doboz (120 g) konzerv szardínia
(lehet ízesített olajos is, pl. csilis, vagy citromos)
4 gerezd fokhagyma, finomra aprítva
80 g vaj
100 g szikkadt, házi kenyérmorzsa, vagy panko
2 kezeletlen citrom reszelt héja
só, bors
ízlés szerint csilipehely

2 római saláta, vagy 6 szívsaláta,
hosszában félbevágva

Táláláshoz: hatperces tojás, kapor, petrezselyem

Egy nagy serpenyőben felmelegítjük az olajat. Kibontjuk a szardíniát, és az olajjal együtt a serpenyőbe borítjuk. Fakanál, vagy villa segítségével szétnyomkodjuk, és elkeverjük, amíg szinte teljesen beleolvad az olajba. Az olajat közepes hőfokon tartjuk. Hozzáadjuk a finomra aprított fokhagymát, azzal is kevergetjük, de még nem vesszük erősebbre a hőfokot, hogy ne égjen meg. Ekkor beletesszük a vajat, felolvasztjuk, majd hozzáadjuk a morzsát. Állandó keverés mellett aranyszínűre pirítjuk. A végén összekeverjük a sóval, borssal és sok, frissen reszelt citromhéjjal, esetleg csilipehellyel. Ez a morzsamennyiség kb. duplája, mint amennyire szükségünk lesz, a másik felét csatos üvegben, vagy dobozban hűtőben tároljuk más célokra (lsd. alább). A salátákat hosszában félbevágjuk, majd tűzforró, szinte füstölő grillserpenyőben kissé megkapatjuk a vágott felületet. A grillezett salátára halmozzuk a ropogós morzsát.

A morzsa hűtőben kb. 1 hétig eláll. Néhány ötlet, hogy mi mindenre használhatjuk: rászórhatjuk pohárban tálalt lágytojásra, vagy tükörtojásra. Összekeverhetjük spagettivel, vagy más tésztával. Halmozhatjuk sült, vagy párolt zöldségek tetejére (karfiol, brokkoli, később spárga pl.). Megszórhatunk vele krémleveseket, krumplifőzeléket, krumplipürét. Vagy egyszerűen rászórhatjuk jófajta vajas vagy krémsajtos kenyérre.

(Visited 1 452 times, 4 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük