Málnás-őszibarackos sült fagylalt

Ismét olyan fogás, ami attól vált igazán nemzetközi klaszszikussá, hogy frappáns elnevezést kapott, és az amerikaiak megszerették. A sült fagylalt Charles Ranhoffer, francia származású, de New Yorkban alkotó konyhafőnöknek rebeghet hálaszavakat. Persze azon nem lepődünk meg, hogy a legtöbb forrás szerint a francia konyhaművészetben már jóval korábban előfordult ez a desszert – úgyis mindig minden ételről előbb-utóbb kiderül, hogy ők találták fel -, ha meg nem, akkor bizonyára a kínaiak. A franciáknál omelette á la norvégienne, azaz norvég omlett fedőnéven fut, ám nem a norvégoktól lesték. A történet szerint sokkal inkább egy Párizsba látogató kínai delegáció séfjétől. Aztán itt van még Benjamin Thompson amerikai fizikus-feltaláló és a konyhai tudományok szerelmese is, aki „meglepetésomlettként” (omelette surprise) kápráztatja vele közönségét a bemutatóin, amelyeken a tojásfehérjével folytatott kísérletei eredményeként prezentálja.

 

A forró-jeges édesség akkor emelkedik ki a tumultusból, amikor Charles Ranhoffer 1867-ben a Sült Alaszka fantázianévvel illeti, és ezt kínálja az amerikaiak által Oroszországtól megvásárolt Alaszka megünneplése alkalmából. Ranhoffer 34 éven át volt a neves New York-i Delmonico étterem séfje, és olyan híres ételek megalkotója, mint a tengerentúli reggelikhez elengedhetetlen, hollandi mártással leöntött posírozott tojás (Eggs Benedict), vagy a Madeirával gazdagított, tejszínes mártásban tálalt homár (Newberg módra).

 

Az ízeket fantáziánk szerint variálhatjuk; az alábbi recept Péche Melba ihletésű – málnás, őszibarackos kehely mintájára készült, de a fagylalt lehet vanília, citrom vagy csokoládé is; bármelyik remekül illik a málnás habhoz.

 

Málnás-őszibarackos sült fagylalt

 

Hozzávalók (4 adag)
4 db 6 cm átmérőjű, 2 cm vékony piskótalap
(ideális esetben házi)
4 gombóc őszibarackfagylalt, teljesen fagyott
állapotban
2 tojásfehérje, szobahőmérsékletű
8 dkg cukor
csipet só
5-6 szem málna (+ a díszítéshez)

 

A sütőt előmelegítjük 250 °C-ra vagy a lehető legmagasabb fokozatra. A piskótalapból pogácsaszaggatóval korongokat vágunk, és egy-egy gombóc fagylaltot helyezünk rájuk. Fóliával fedett tálcán mélyhűtőbe tesszük, amíg a sütő melegszik. A tojásfehérjéket elektromos habverővel félig felverjük, ekkor hozzáadjuk a csipet sót és fokozatosan a cukrot. Sűrű, fényes, teljesen szilárd habbá verjük. A habhoz adjuk a pár szem málnát, és röviden beledolgozzuk a géppel, hogy szép, egyenletes rózsaszínű legyen a végeredmény. Kivesszük a mélyhűtőből a fagylaltos, piskótás alapot. Abba az edénybe helyezzük, amelyben tálalni fogjuk a desszertet. (Tapasztalatom szerint otthoni körülmények között célszerűbb abban a tálkában sütni, amelyben asztalra kerül, sütőlapról ugyanis szinte lehetetlen mozgatni). A málnás habot ráhalmozzuk, úgy, hogy a tésztát és a fagyit is teljesen befedje – ez habzsák segítségével a legegyszerűbb. A forró sütőbe tesszük 3-4 percre, hogy némi színt kapjon. Azonnal tálaljuk.

 

(Visited 834 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

3 hozzászólás

  1. évekkel ezelőtt egy regényben olvastam először a sült alaszkáról, azt hiszem, mccarthy a csoport c. könyve volt. szívmelengető a receptjét olvasni, köszi!

  2. Lehet kalácsszeletekre tenni a fagyit, egy fém kapcsos tortaforma aljára, a sütőrács (és így a fémlap alá) pedig kell egy nagy tál jégkocka. Nekem így mindig sikerült szeleteket is varázsolni belőle, kivéve amikor egy lapos jénai tálra tettem. Hát az bizony nem bírta az egyszerre hideget-meleget… szerencsére csak kettéhasadt, és a fagyi megmenekült.És milyen jó a sztorija! Eddig nem (ezt sem) tudtam.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük