A húsleves három élete

A legfinomabb húsleves kétségkívül gyöngytyúkból készül (habár mostanság a marhaszegy is újra megérkezett a konyhámba, el is feledkeztem róla, hogy micsoda mély ízű leves fő abból is). A gyöngytyúk az a jolly joker, amiből még gyorsított tempóban, csalós kuktás változatban is olyan húsleves születik, mint egy falusi, frissen vágott tyúkból, amit aztán nagy fehér porcelántálban tálalnak fel a verandán.

Budapesten a Lehelen szoktam gyöngyit venni, a középső, „termelői” standoknál szombatonként három hölgynél is kapható. Meg szoktam őket kérni, hogy vágják félbe a madarat. Az egyik felét még hétvégén megfőzöm, a másikat beteszem a mélyhűtőbe, és egy másik alkalommal veszem elő. Amikor óriási, hétvégi adag fő, akkor rendesen, nagy lábasban, lassan, gyöngyöztetve főzöm, de mivel hétköznap este is simán előfordul, hogy felmerül a húsleves (főleg télen, vagy utazás után), olyankor kuktában, csalósan készül, így max. egy óra alatt meg is fő.

A húsleves első élete tehát: klasszikus húslevesként kerül a tányérba, csigatésztával, zöldségekkel.

A húsleves második élete: a leszűrt levest másnap alaplének használom, és többnyire valamilyen ázsiai csípős, tésztás leves lesz belőle. Vagy ha volt időm a héten elkanyarodni a Culinarisba, és feltankolni kaffir lime levéllel, galanga gyökérrel és citromfűvel, akkor tom kha, vagy tom yum jellegű leves. A tom kha a kókusztejes változat, és gyakran csirkével adják. Ez a leves amúgy is az abszolút kedvencem, egyrészt az okos ízrétegei miatt, másrészt a változtathatósága miatt. Télen-nyáron főzöm, olyan zöldségek hozzádásával, amik éppen a piacon kaphatóak. Ezúttal az utolsó spárgák és az első zöldbabok kerültek bele. (Receptet lásd alább.)

A húsleves harmadik élete: ami a legvégére marad, szerintem mindenkinél, az a főtt mellhús. Erre sosincs túl nagy érdeklődés. Ezzel soha jobb nem történhet, minthogy csípős-savanyú, dél-kelet ázsiai ihletésű salátává lényegül át, mégpedig rengeteg menta, koriander, és esetleg egyéb zöldfűszerek társaságában. Adhatunk ehhez is bármilyen szezonális zöldséget (spárga, zöldbab, karalábé stb.), de magában is simán megállja a helyét. Ennek a salátának a lelke az ázsiai vinaigrette öntet, ami a legbanálisabb alapanyagból is csúcs salátát varázsol, ez az univerzális csodaöntetem. A benne levő halszószt világos szójaszósszal lehet helyettesíteni, bár akinek bejön, az annyiszor és annyiféle módon fogja készíteni, hogy elfogy majd a halszósz is (a szokásos üzletekben kapható). Recept lent.

Júniusi kókusztejes csípős leves – zöldbabbal, spárgával
Hozzávalók (4 adag)

2 evőkanál olaj
1 teáskanál currypaszta (piros, vagy zöld, a pontos mennyiség a paszta fajtájától és csípősségétől függ)
6 kaffir lime levél
6 szelet galangagyökér (vagy gyömbér)
2 thai citromfű
(utóbbi három egzotikus fűszert a Culinarisban veszem, kis csomagokban nagyon jól fagyasztható. Ha éppen nincsenek otthon, akkor csak gyömbért használok)
1 liter maradék húsleves
4 dl kókusztej
25 dkg zöldbab, pucolva, feldarabolva
25 dkg spárga, pucolva, feldarabolva
25 dkg gomba, nagyobb darabokra vágva
ízesítéshez: kb. 1-1 teáskanál halszósz, nádcukor és lime lé
Tálaláshoz: friss koriander, újhagyma

Az olajat felhevítjük, hozzáadjuk a currypasztát, néhány másodpercig kevergetjük. Hozzáadjuk a fűszereket, ezeket is pirítjuk rövid ideig. Felöntjük a húslevessel, majd kb. 15 percig főzzük, hogy a levet átjárja a fűszerek aromája. Ekkor beletesszük a feldarabolt zöldbabot és 10 percig főzzük, amíg majdnem megpuhul. Ekkor hozzáadjuk a feldarabolt spárgát, a gombát és a kókusztejet, ezzel további öt percig főzzük (a spárgának, gombának elég csak ez a néhány perc). A legvégén kerekítjük az ízeket a halszósz, nádcukor és lime lé hozzáaadásával. (A halszósz helyett világos szójaszószt használhatunk). Tálaláskor sok friss koriandert, újhagymát és extra lime cikkeket, további chilit adunk mellé, amiből mindenki saját ízlése szerint tud a leveshez adni. Ha laktatóbbá szeretnénk tenni, akkor tehetünk bele rizstésztát.

Csípős-savanyú, mentás hússaláta
Hozzávalók (2-4 adag)

Húslevesből megmaradt főtt hús (pl. fél gyöngytyúkmell)

Öntet:
1 evőkanál halszósz (vagy szójaszósz)
1 citrom (vagy két kis zöldcitrom) reszelt héja és leve
1 gerezd fokhagyma, reszelve
1 cm friss gyömbér, reszelve
1 púpos teáskanál nádcukor
1 teáskanál chiliszósz (tabasco, sriracha, más, vagy friss chilipaprika)
1 evőkanál szezámolaj

1 nagy csokor menta
1 nagy csokor koriander
(más zöldfűszereket is használhatunk vegyesen, pl. kaprot, tárkonyt)
1 csokor újhagyma, darabolva
tetejére opcionálisan durvára tört, pörkölt földimogyoró

Egy salátástálban kikeverjük az öntetet. Nagyon intenzívnek fog tűnni (és kevésnek), de nem baj, mert a hús felveszi. Ha nagyon sűrűnek látjuk, pici vízzel hígíthatjuk. A főtt húst feldaraboljuk, majd összeforgatjuk az újhagymával, és a zöldfűszerekkel. A leveleket nem kell finomra aprítani, nagy, egész darabokban maradnak a salátában. Mindent előkészíthetünk korábban, viszont csak utolsó percben, közvetlenül tálalás előtt keverjük össze.

(Visited 8 360 times, 3 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük