Az amerikai típusú, ropogós kekszkorongok más nemzetközi klasszikusokkal szemben (pl. sajttorta, répatorta) nem igazán épültek be az édességkultúránkba, talán azért, mert ezeknél számtalan érdekesebb, finomabb süteményből áll a palettánk. Egy-egy ritka kivétel mégis okozhat meglepetést, ilyen az alább ajánlott tahinis-csokoládés keksz. Két összetevő tehet a váratlan sikerről: a só és a tahini. A só ugyan minden édesség kötelező eleme, ezt a korongot viszont valóban a vártnál erőteljesebb sóhasználat emeli ki az átlagból. A tahini az izraeli, és más levantei konyhákban gyakran használt sűrű, krémes szezámpaszta, aminek már jónéhány éve amolyan pillanata van a nemzetközi gasztronómiában, nem kevés összefüggésben a közel-keleti kulináris kultúra növekvő népszerűségével. A tahini itthon delikáteszekben, török-arab élelmiszerüzletekben kapható. Házilag is könnyen elkészíthetjük: a szezámmagot enyhén megpirítjuk, kissé lehűtjük, majd aprítógépben elkezdjük darálni néhány evőkanál olajjal együtt. A saját olajtartalma miatt egy idő után elkezd krémesedni, és paszta állagúvá válni. Sós ételekben leggyakrabban mártásként használjuk, ehhez érdemes kb. 1:1:1 arányban simára keverni citromlével, és jéghideg vízzel. Nagyszerű bármilyen sült zöldségen: padlizsánon, karfiolon, brokkolin, vagy éppen grillezett bárány, fűszeres fasírt mellé. Az utóbbi években desszertekben is gyakori a megjelenése, csokoládétortában, brownie alkotóelemeként, fagylaltokban, kekszekben bukkan fel, izgalmas, diós, telt ízt és mélységet varázsol mindenbe. Az alábbi keksz ropogós és omlós egyszerre, a búzaliszt helyett használt zabliszt pedig egy extra ízréteget ad hozzá. Magában, vagy kávé mellé is nagyon finom, de apróbb darabokra törve szórhatjuk pudingok, habok, pohárkrémek, vagy fagylaltok tetejére.
Tahinis-keserűcsokoládés keksz
Hozzávalók (kb. 24 darabhoz)
200 g puha vaj
150 g finomítatlan nádcukor
1 egész tojás
70 g tahini
250 g zabliszt
1 teáskanál szódabikarbóna
1 teáskanál só
100 g keserűcsokoládé, apró darabokra vágva
tetejére: durvaszemű só
A sütőt előmelegítjük 170C fokra (alul/felül üzemmód). Egy tálban (vagy robotgépben) habosra keverjük a puha vajat a nádcukorral, majd hozzáadjuk a tojást és a tahinit, azzal is elkeverjük. Beleszitáljuk a zablisztet, beleszórjuk a szódabikarbónát és a sót, simára keverjük a vajas masszával, majd beleszórjuk a feldarabolt étcsokoládét, lazán összekeverjük, hogy egyenletesen jusson mindenhova. Egy tepsit leterítünk sütőpapírral. A masszából nedves kézzel diónyinál valamivel nagyobb gombócokat formázunk, és a tepsire helyezzük, úgy, hogy legalább tíz centis távolság legyen közöttük, mert szét fognak terülni, és nem szeretnénk, hogy összeérjenek (akkor sincs dráma, de szebb, szabályosabb lesz a korong, ha különálló). Két adagban fog csak elférni a tepsin, úgyhogy két körben sütjük. Kb. 12 percig sütjük, akkor jó, amikor még nem barnul a széle. Puhának, alulsültnek fog még ilyenkor tűnni, de hűlés során megszilárdul. Hagyjuk langyosra sülni a tepsin. Ropogós, szaftos keksz, dobozban akár egy hétig is eláll, de nem fog. A tetejét meghintjük kevés durvaszemű sóval.
Really very happy to say, your post is very interesting to read.
Great post. Articles that have meaningful and insightful comments are more enjoyable, at least to me. It’s interesting to read what other people thought.