Sült csirkeszárnyleves rizstésztával

Ezt a leves fejben már hetek óta megfőztem, és ma végre sikerült tesztelnem, és pontosítanom a receptet –annyira jó, hogy már azonnal meg is osztom veletek. Amikor megérkeznek ezek az igazi téli mínuszok, akkor esőben, hóban átfagyva semmi nem esik jobban, mint egy nagy tál forró leves. Én nagy levesrajongó vagyok, bármilyen jöhet, de akad legalább három, aminek fagyban szinte sosem tudok ellenállni: a csípős, kókusztejes thai levesek, a vietnami pho leves –vagy legalábbis valami hasonló, és a francia hagymaleves (az igazi, ami sok karamellizált hagymával és erős húslével készül). Utóbbi kettő találkozik ebben a levesben.

Az alapelv: egy nagy tepsin, forró sütőben először pirosra sütöm a csirkeszárnyakat, és egy csomó hagymát, ill. némi gyömbért –karamellizálódnak. (Ezt a technológiát a klasszikus francia konyha is gyakran használja, hiszen így indulnak a komoly, sötét alaplevek, és a pecsenyemártások is.) Aztán a karamellizált szárnyakat és hagymákat átteszem egy kuktába, a vízhez adok csillagánizs, szegfűszeget (valamint két egész gombát, aminek belefő az erős íze), és így fő meg a leves (kuktában 25 perc alatt, lábasban 40 perc alatt). A levesben így benne van a rengeteg karamellizált hagyma íze, a sült csirkeszárny íze, és a pho leves jellegzetes fűszerei. Hihetetlen mély ízek keletkeznek viszonylag rövid idő alatt, szerintem szenzációs. Rizstésztával, pirított gombával, újhagymával, korianderrel tálalom, mehet bele csípős is.
Sült csirkeszárnyleves rizstésztával
Hozzávalók (4 adag)
8 csirkeszárny (kb.1 kg)
4 hagyma
4 cm friss gyömbér
3 evőkanál olívaolaj
1,6 liter víz
25 dkg gomba
3 gerezd fokhagyma
só, bors
2 csillagánizs
3 szegfűszeg
Tálaláshoz:
20 dkg rizstészta (szélesmetélt)
4 szál újhagyma
fél csokor koriander
chilipaszta
A sütőt előmelegítjük 250C fokra. A csirkeszárnyat konyhai papírtörlővel alaposan leitatjuk, a hagymákat meghámozzuk, és nagyobb cikkekre vágjuk. Egy sütőpapírral leterített tepsire rendezzük a szárnyakat, a hagymagerezdeket, a héjastul felszeletelt gyömbért, majd egyenletesen meglocsoljuk az olajjal. (Ilyenkor nem kell megsózni). A forró sütőbe helyezzük, és kb. 30 percig sütjük, amíg aranyszínűre sül, és megpirul. Amikor kész, mindent átszedünk egy nagy lábasba –kuktában készül el a leghamarabb- (a hagymákat és a gyömbért is), majd felöntjük 1,6 liter meleg vízzel. (A tepsiben visszamaradó karamellizált bőrdarabkák és a csirkeszárny kisült zsírja szenzációsan finom, nehéz ellenállni a kísértésnek, hogy az ember ne tunkolja ki friss kenyérrel. Akinek nem kell ellenállnia, az így tegyen!). A leveshez adjuk az egész fokhagymagerezdeket, 2-3 szem egész gombát, a csillagánizst és a szegfűszeget, megsózzuk, megborsozzuk. Ha kuktában készítjük, lezárjuk, és 25 percig főzzük, ha sima lábasban, akkor kb. 40 percig. Amikor elkészült, a levest leszűrjük, és visszatesszük csak a szárnyakat. Aki szeretné, a hagymát is beleteheti, szerintem jobb a lé üresen, a hagyma íze meg amúgy is benne van. A rizstésztát utasítás szerint kifőzzük (általában be kell áztatni 10 percre, aztán még néhány percig főzni, de ez fajtától függően változhat, érdemes elolvasni a csomagoláson.) A megmaradt gombát felszeteletjük, és forró serpenyőben átpirítjuk (én egy kis chilipasztát adtam hozzá), ill. aki nem akar még egy edényt elővenni, az a felszeletelt gombát bele is főzheti egy-két perc alatt a forró lébe. Elosztjuk a rizstésztát a tálakban, rámerjük a forró levest, beletesszük a szárnyat, majd a tetejére halmozzuk a pirított gombát, a felszeletelt újhagymát és a koriandert. Ebből 4 normál, vagy 2 hatalmas adag lesz.
(Visited 8 244 times, 2 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

2 hozzászólás

  1. Ez nagyon finom! Csirkeaprólék volt itthon, de a farhát és a láb is nagyon jól megsül. 🙂 Friss gomba nem volt, szárított őzlábgomba ment bele. A csirkemáj külön megsütve került a levesbe. Tökéletes! 🙂

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük