Kápia ketchup

Az egész azzal kezdődött, hogy Szatmárnémetiből egyszerűbb (gyorsabb) volt Debrecenen keresztül vezetni hazafelé. Ha pedig már Debrecennél jártam, onnan csak egy ugrás a Hortobágy. Ha pedig már átmegyek Hortobágyon, onnan végső soron már csak egy kis kitérő Kunmadaras...így landoltam Budapest helyett Kunmadarason, és így lettem figyelmes arra, hogy Tiszafüreden az út mentén a „termelői sárgabarack” táblánál megjelent a gyümölcsös stand és tulajdononosa! Ez azért akkora szám, mert hónapok óta próbáltam megtalálni, de mindig csak a feliratot találtam. Meg is álltam azonnal, kikérdeztem a kedves hölgyet mindenről, megmustráltam az áruját –későn érő sárgabarack, gyönyörű paprika, paradicsom – és mivel alig volt nálam készpénz, mindenből csak pár szemet vettem megkóstolni. Aztán Kunmadarason beleharaptam a sárgabarackba, és elakadt a lélegzetem. Kívülről olyan semilyennek nézett ki, kicsit sápadt, kicsit kemény –beleharapva roppan egyet, enyhés savanykás –viszont olyan ízes, aromás, érett, mintha a legjobb fajta sárgabaracklekvárba harapna az ember (Farbaly fajta, meg is jegyzem magamnak). Aztán megkóstoltam a paradicsomot is – szabadföldi, amit aznap reggel szedtek – tudtam, hogy ebből azonnal kell nagyobb mennyiség. Hosszas kutakodás után sikerült telefonon elérnem a hölgyet, Hadászi Anitát, aki férjével viszi a Tiszaszőlős melletti Hadászi tanyát.

Megbeszéltük, hogy másnap reggel a tiszafüredi piacon veszem át tőle az árut (minden csütörtökön és szombaton reggel vannak kint a piacon). Nem bírtam megállni, és sárgabarackot is vettem (abból amba lett), a paradicsom mellé pedig még beugrott 3 kg érett, édes kápia paprika. Ebből készült a kápia ketchup, ami a ketchupok királynője – koncentrált, édes sült paprika, alma, hagyma, fűszerek. Ugyanúgy lehet használni, mint egy ketchup-ot: sült krumplihoz, sült zöldségekhez, BBQ szószhoz, ragacsos csirkeszárnyhoz máznak, stb. Az instagram oldalamon „highlightsban” a készítés menete is megtalálható, lépésről lépésre.

Akkor sokan ki is próbálták azonnal, a többség imádta, van, akinek túl savas, túl ecetes lesz. A pontos arányok függnek a paprika édességétől és az ecet fajtájától is, érdemes először kisebb mennyiségű ecettel kezdeni, és ízlés szerint növelni a mennyiségét. Semmiképpen ne a sima, háztartási ecetettel készítsük, az nagyon durva lenne ehhez, én rizsecetet szeretek használni, ami sokkal lágyabb, de almaecettel is dolgozhatunk. A csípősséget is tudjuk szabályozni chili hozzáaadásával/kihagyásával, ha nem csípősre készítjük, akkor abszolút gyerekbarát.

Kápia ketchup
Hozzávalók (8 darab 3dl-es üveghez)

2 kg érett, jófajta kápia paprika
3 savanykás alma, meghámozva, felkockázva
3-4 nagy hagyma, feldarabolva
4-5 dl ecet
1 liter víz
1 citrom
2 babérlevél
10 szem szegfűbors
20 szem egész bors
5 szem csillagánizs (elhagyható)
3 evőkanál só
25-30 dkg nádcukor
1 kávéskanál cayenne bors, vagy friss chili

1.A paprikák előkészítésével, hámozásával kezdünk, ez elég nagy munka, akár előző nap is elvégezhetjük. A sütőt előmelegítjük grillfokozatra. A kápiákat hosszában félbevágjuk, csumáját, magjait eltávolítjuk, majd vágott felével lefelé, a tepsire helyezzük, amit leterítettünk alufóliával. Sütőtől függően, kb. 9-14 percig grillezzük, akkor jó, amikor már fekete, szenes foltok keletkeznek rajta.

2.Tálba helyezzük, majd megismételjük a többi paprikával (a 2 kg mennyiség nálam három körben fért el). Régen ilyenkor lefedtük a tálat egy frissentartó fóliával, hogy a paprika összeessen a gőztől, de valójában erre nincs szükség, környezetkímélőbb ha nem fóliázzuk, a hámozásban pedig nincs igazán különbség. Hagyjuk lehűlni annyira, hogy kézzel hozzá tudjunk nyúlni. Lehúzzuk a héját (minél éretebb, jobb a paprika, ez annál könnyebben megy, a hadászi annyira jó volt, hogy gyönyörűen, egyben le tudtam egy mozdulattal emelni róla.)

3.Ha megvan a sült, hámozott paprikánk, azt akár egy éjszakára hűtőbe tehetjük, és másnap folytatjuk a feldolgozást.

4.A főzésnél egy nagy lábasba tesszük a sült paprikákat (és a levet, amit engedtek). Hozzáadunk három meghámozott, felkockázott almát, 3-4 meghámozott, feldarabolt hagymát (nem kell finomra aprítani, mert puhára főzzük), 3 dl ecetet (a többit később, fokozatosan adjuk hozzá, kóstolás/ízlés szerint), 1 liter vizet, 1 citrom levét, 2 babérlevelt, valamint a fűszereket, amiket érdemes teatojásba, vagy egy darab gézbe tenni, mert ennyi szemet nehéz lenne később kibányászni. Addig főzzük, amíg minden teljesen megpuhul, kb. 40 percig.

5.Ekkor az egészet teljesen simára turmixoljuk.

6.Visszaöntjük a lábasba, hozzáadjuk a sót és a cukrot (pontos mennyiség szintén a kápia édességétől függ), majd további, kb. 40-50 percig főzzük, amíg kissé besűrűsödik és koncentrált lesz. Közben figyeljünk rá, főleg a vége felé, hogy ne égjen meg, és vigyázzunk, hajlamos „köpködni”.

7.Miközben fő, sterilizáljuk az üvegeket és kupakjait (nálam mosogatógépben). 2kg paprikából nálam a végére összesen 2,3 liter ketchup lett, így tudunk tervezni üvegkapacitással (tehát pl. 8 darab 3dl-es üvegbe fér). Forrón üvegekbe töltjük, majd száraz dunsztban lassan kihűtjük.

(Visited 5 095 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük