Vietnami marhahúsleves rizstésztával (pho)

Az utolsó téli hidegekben lélekmentő tud lenni, ezzel együtt nincs összefüggésben az időjárási viszonyokkal, a pho leves ugyanis mindig telitalálat. Nem véletlenül vált az elmúlt évek egyik gasztronómiai sikersztorijává.

Az erős, aromás vietnami marhahúslevest, amelyet rizstésztával és mindenféle illatos kiegészítőkkel együtt esznek, már számos kifőzdében meg lehet kóstolni, a legfinomabbat azonban a saját konyhánkban fogjuk főzni. Sok idő és odafigyelés kell hozzá. A pho eredetileg észak-vietnámi, hanoi-i specialitás, amely azonban olyan népszerűségre tett szert, hogy mára valóban ez a leves Vietnám nemzeti étele. A pho eredetével kapcsolatban két elmélet létezik, az egyik szerint a kínaiak találták fel, erre utalna a gyömbér és a rizstészta, a másik szerint vietnami szakácsok készítették először, amikor a franciáktól eltanult pot-au-feu-t (francia marhahúsleves) formálták saját ízlésükre, az aromás fűszerek és főleg a nuoc mam, azaz a halszósz hozzáadásával. Az eredetileg északi specialitás iránti lelkesedés 1954-ben ragadt át a délre, amikor az ország kettészakadása következtében milliónyian menekültek ide, és hozták magukkal a pho-t. Hatalmas sikere lett, és azóta is virágkorát éli.

A pho nagyon jellegzetes –édeskés, aromás- ízét a következő dolgok adják: bivalyerős, csontokkal is készülő marhahúsleves, a pirított fűszerek, elsősorban a csillagánizs, szegfűszeg, valamint a szenesre kapatott gyömbér és hagyma, a halszósz és a cukor. Szürcsölni kötelező!

Vietnami marhahúsleves rizstésztával (pho)
Hozzávalók (6-8 adag)

4 csillagánizs
5 szegfűszeg
1 teáskanál szemes bors
5 cm-es friss gyömbér, hosszában félbevágva
1 vöröshagyma, félbevágva (héjával együtt)
1 ököruszály (vagyis marhafarok), a hentes által feldarabolva

0,5 dl halszósz
2 evőkanál nádcukor
Tálaláshoz:
40 dkg rizstészta (szélesmetélt)
Lime, halszósz, chili, zöldfűszerek: koriander, ázsiai bazsalikom, vékonyra szeletelt salotta, újhagyma

Először előkészítjük a fűszereket: száraz serpenyőben illatosra pirítjuk a csillagánizst, szegfűszeget és borsot, félretesszük. Előkészítjük a gyömbért és a hagymát –ez a lépés plusz munka, de nagyon fontos, ez adja a lé jellegzetes ízét: legmagasabb lángon teljesen felforrósított serpenyőbe helyezzük vágott felületükkel lefelé a gyömbért és a hagymát, feketedésig pirítjuk, ez viszonylag hosszú idő. Az ököruszály darabokat konyhai papírtörlővel alaposan leitatjuk, majd forró serpenyőben körbepirítjuk. Egy nagy, kb. 6 literes lábasba tesszük az előpirított marhafarok darabokat, felöntjük kb. 5 liter vízzel, hozáadjuk a pirított fűszereket, a gyömbért, hagymát, sózzuk. Először erős lángon felforraljuk, és a normál húsleveshez hasonló módon leszedjük a tetején keletkező habot. Ezt követően takarékra vesszük, és legalább 5-6 ótán át gyöngyöztetjük. Amikor már elkészült, a főzés végénél adjuk hozzá a halszószt és a cukrot. Közvetlenül tálalás előtt főzzük ki a rizstésztát az utasítás szerint. Többnyire csak hideg vízbe kell áztatni, néha néhány percig főzni is szükséges. A frissen főtt tésztára merjük a tűzforró levest. Mellé a javasolt kiegészítőket tálaljuk: halszósz, chili, zöldfűszerek: koriander, ázsiai bazsalikom, vékonyra szeletelt salotta, újhagyma, amelyekből mindenki ízlés szerint tesz a levesbe.

(Visited 8 034 times, 4 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük