Klasszikus lasagna gombával és zöldfűszerekkel

Fotó: Erdőháti Áron, Styling: Milutinovits Panka /hello.garlic

Ez nem egy harmincperces villámrecept, cserébe nagyszerűen előkészíthető, nagy kiszerelésben lehet sütni, tehát nagy családi ebédekre, vendégségekre ideális, ráadásul mindig óriási népszerűségnek örvend. Bár viszonylag hosszas előkészületet igényel, utána már csak sütőbe kell tenni. A lasagna lapokat nem szükséges előfőzni, ugyanis a ragu levét szívja magába a tészta.
A receptben szárított vargányát használok, amit mindig szoktam itthon tartani, de ha hozzájutunk szép friss vargányához, azzal még finomabb lesz.
Én ezt a változatot háromféle különböző gombából készítettem, szívből ajánlom nektek!

Klasszikus lasagna gombával és zöldfűszerekkel

Hozzávalók (8-10 adag)

12 lasagna lap

Töltelék:
1 kg gomba, vegyesen (csiperke, rókagomba, vargánya)
4 evőkanál olívaolaj
2 csokor petrezselyem, finomra aprítva
2 ág friss kakukkfű, morzsolva
2,5 dkg szárított vargánya
6 dl forró víz
2 dl tej

Besamelmártás:
10 dkg vaj
10 dkg liszt
1 liter tej
só, bors
szerecsendió

 

Először elkészítjük a gombás tölteléket: a szárított vargányát leöntjük a forró vízzel, és legalább 10 percig állni hagyjuk. A gombákat megpucoljuk, és felszeleteljük. Különvesszük a rókagombát és a vargányát – ezeket külön pirítjuk (bármilyen más erdei gombát is használhatunk.) egy nagy serpenyőben. Olívaolajon megdinszteljük a felszeletelt csiperkegombát is. Hozzáadjuk a finomra aprított petrezselymet, a kakukkfüvet, sózzuk, borsozzuk. Hozzáadjuk a beáztatott szárított vargányát, annak a levét, valamint a 2dl tejet. Ez lesz az alapragu. A különlegesebb gombák (vargánya,rókagomba) csak a lasagna legfelső rétegébe kerülnek majd.

Besamelmártást készítünk: a vajat felolvasztjuk, hozzáadjuk a lisztet, majd kis adagonként, hozzákeverjük a tejet, közben folyamatosan keverjük, hogy fényes és csomómentes legyen. Ízesítjük sóval és szerecsendióval.

Összeállítjuk a lasagnát: egy nagy tepsi aljára először egy-két merőkanálnyit szedünk a gombaragu levéből. Erre jön négy lasagnalap. A tetejére kanalazzuk a gombaragu harmadát (levével együtt). Lefedjük újabb 4 lap lasagnalappal. Erre jön a gombaragu következő harmada, valamint a besamel fele. Erre a rétegre jön az utolsó négy tésztalap, a gombaragu utolsó harmada, a megpirított, különlegesebb gombák (rókagomba, vargánya), végül a besamel másik fele. 190 C fokos sütőben kb. 50 percig sütjük.

Tálalás előtt érdemes legalább szobahőmérsékletűre hűteni, úgy lehet szépen szeletelni.

(x)
„A Tolle az egészséges és fitt élet megőrzése érdekében garantálja a kiváló minőséget. Fogyasszunk minden nap legalább egy pohárral, ezzel is segítve egészségünk megőrzését! A Tolle FittKlub oldalán minden hónapban érdekes témákat, egészséges élettel kapcsolatos újdonságokat találhatunk.

 

(Visited 2 473 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

3 hozzászólás

  1. Kedves Zsófia,
    már hogy lenne hagyományos? A hagyományos „lasagne al forno” nem tartalmaz gombát. Pistikét ne szólítsuk Sanyikának, mert nem hallgat rá. Tiszteljük meg az ételt azzal,hogy nevén nevezzük.Tisztelje meg az Ön ételét is azzal, hogy nem „schmitteli” egy másik étel nevét…
    Tisztelettel: egy „szakmabeli”

  2. ok, jogos a megjegyzés, elfogadom! annyiban mégis merem „klasszikusnak” nevezni, hogy formáját tekintve mégiscsak hagyományos az elkészítési módja (sütőben, lerakva, besamelmártássa), és nem mondjuk „freestyle”, vagy serpenyős változat, ami manapság szintén előfordul a nemzetközi gasztronómiában. Így ok a magyarázat?:)

  3. akkor inkább lehetett volna:
    – „zöldfüves rakott-tészta erdeigombával”
    -„rétegelt gombakirály finomfüvekkel,ruccolasalátával,konfitált paradicsommal”
    -„csöbensült gombarakottas paradicsomos-ruccolával”

    vagy valami ilyesmi.
    de szíve-joga nevezni lasagnenak.hisz az Ön „gyermeke”.:-))
    Tisztelettel:L.

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük