A dinnyehéj projekt

 

Olvasom, hogy meglepő módon nem karácsonykor, hanem augusztusban termeljük a legtöbb konyhai hulladékot, ennek pedig az oka nem más, mint a nyár ikonikus gyümölcse: a görögdinnye! Az egyik legjobb nyári étel, frissítő, édes, lédús, ráadásul magas a C-vitamin tartalma, rostokban gazdag és antioxidáns hatású. Csalóka elnevezésével ellentétben a görögdinnye persze nem is görög származású. A tökfélék családjába tartozó növény Afrikában őshonos gyümölcs, termesztése több ezer éves hagyománnyal bír. Népszerűsége magas víztartalmára is visszavezethető, elsősorban ennek a tulajdonságának köszönheti, hogy gyorsan elterjedt az egész mediterrán térségben, később Ázsiában is. Európába csak a római birodalom hanyatlását követően érkezett, Ha édes, tökéletesen jól érett dinnyéhez jutunk, akkor azzal sok teendőnk nincs. Akadnak országok, ahol még a dinnyemagot is felhasználják, ropogós snack készül belőle. A húsát tehát elfogyasztjuk, vagy magában, vagy összetettebb fogásban, például fetával, olajbogyóval és lilahagymával keverve, vagy az alábbi gazpachoban – most tökéletesek hozzá a paradicsomok is. Aztán jöhet a héj! Savanyúságként nagyszerű és mutatós, ízre mint egy uborkasaláta. Ha még így is marad, akkor következhet a dinnyehéj lekvár készítése.

Egy teljes görögdinnye elpusztítása, szőröstül –bőröstül, három fokozatban és receptben:

1.Görögdinnye gazpacho
60 dkg kimagozott görögdinnyét és 40 dkg meghámozott, kimagozott paradicsomot egy nagy tálba teszünk 1 szelet kenyérrel, 1 evőkanál vörösborecettel, sóval, borssal és 4 evőkanál olívaolajjal. Tíz percig állni hagyjuk, hogy a kenyér megszívja magát. Turmixgépbe tesszük, és az egészet leturmixoljuk egy fél citrom levével.

2. Ecetes dinnyehéj savanyúság
Előkészítünk 1 kg dinnyehéjat: a piros húsból a vastagabb részeket lefaragjuk a héjból, éppen csak vékony réteg maradjon rajta. A héj külső, sötétzöld, kemény rétegét hámozókéssel lehámozzuk róla (az így kapott nettó súly legyen 1 kg). Az előkészített héjakat feldaraboljuk, majd kb. 4×1 cm-es hasábokra vágjuk (de a forma és méret tetszőlegesen változtatható). A héjat befőttes-, vagy csatos üvegekbe töltjük. 5dl vizet, 5dl lágy fajta ecetet (rizs-, vagy alma), 3 dkg sót és 18 dkg cukrot összeforralunk, majd a dinnyehéjra öntjük. A lé nem fogja ellepni a darabokat, de azok később még levet engednek majd. Az ecetes levet fűszerezhetjük pl. mustármaggal, chilivel, kis darab tormával, vagy friss gyömbérrel, de hagyhatjuk a savanyúságot natúr is. A hűtőben kb. 1 hónapig áll el. Tartósítani úgy tudjuk, ha vízfűrdőbe állítjuk az üvegeket és gyöngyöző vízben hagyjuk tíz percig, majd paplanos dunsztban lassan hagyjuk kihűlni. 2×1 literes üvegben fér el.

3. Görögdinnyehéj-lekvár
A dinnyehéjat a fenti módon előkészítünk, de most apró kockákra vágjuk. Egy edénybe teszünk 50 dkg felkockázott dinnyehéjat, megszórjuk 25 dkg cukorral, majd lefedve egy éjszakára állni hagyjuk (rengeteg levet enged). Másnap egy közepes lábasba öntjük, hozzáadjuk egy nagy citrom levét, és közepes lángon egy óráig főzzük, amíg a dinnyehéj áttetsző lesz, és a szirup besűrűsödik. Két kicsi sterilizált üvegbe töltjük. Inkább amolyan szirupos, kandírozott dinnyehéj ez, desszertekre, joghurtra kiváló.

(Visited 8 812 times, 1 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

6 hozzászólás

  1. Egy party-n volt szerencsém megkóstolni a dinnyehéjból készített lekvárt illetve savanyúságot. Mind a kettő fantasztikus, meg is csinálom őket otthon. A kandírozott dinnyehéj sajttal nagyon különleges.

    Nagyon jó ötlet, olyan jó, hogy nem kidobni kell a dinnyehéjat, hanem ilyen fantasztikus finomságra lehet felhasználni!

  2. Azt szeretném kérdezni, hogy ma megcsináltam a savanyúságot, ők, hogy hűtőben 1 hónapig eláll, de mikor lehet kóstolni? 😁
    A lekvárnak való is elő van készítve, az holnapig áll a cukorban, kíváncsi vagyok nagyon mindkettőre 😘

    1. Már másnap nyugodtan lehet kóstolni, de meg jobb, ha egy hetet áll:) a szirupos dinnyehéjat sajttal kostold majd azzal a legfinomabb!:)

  3. Kedves Zsófi!
    Milyen sajttal egyem a szirupos dinnyehéjat? (Most rotyog a szirupos dinnyehéj a lábaskában! 🙂 ) Várom válaszod köszönettel:
    Anita

  4. Kedves Zsófi!

    A dinnyelekvárt készíteném, de nekem semmi levet nem engedett 🙁 Mennyi vizet tegyek hozzá mielőtt megfőzöm?

    Köszönöm!
    Eszter

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük