Bőrén sült lazac zöldsaláta fricassee-val

A sok esőnek köszönhetően a koranyári zöldek ritka harsogóak és buják, a piac tele gyönyörű spenótokkal, sóskákkal, zöldfűszerekkel, fejes salátákkal. Igen ám, de amióta ropogósabb, strapabíróbb (jégsaláta, szívsaláta) és érdekesebb ízű (rukkola, ázsiai mixek, stb.) salátákat kapunk, a jó öreg fejes saláta igencsak háttérbe szorult. Talán tavasszal ha előkerül egyszer-egyszer, amikor cukros-ecetes lében állva, tojásos nokedli mellé kerül (és ezt egyáltalán nem bánjuk). Egyébként sajnos gyakran végzi hűtő mélyén. Az alábbi recept a görög konyhából érkezett, Maria szakácsnő által, és egy csapásra megoldja a fejes saláta kérdést. Az erdélyi konyhában óriási kultusza van a fokhagymás, tárkonyecetes salátalevesnek, amit omlettel, vagy túrós puliszkával kínálnak. A leves által is bebizonyosodik, hogy a salátaleveleket nem kizárólag nyersen lehet fogyasztani. Nyugodtan készíthetünk belőle levest, pürét, főzeléket, vagy éppen az alábbi, görög ihletésű fricasséet. Titka a temérdek olívaolaj, a sokféle zöldfűszer és a tálaláskor ráreszelt rengeteg friss citromhéj. Hagyományosan bárányragut, vagy csirkét főznek benne, de kiváló köret halak mellé. A halakat legtöbben azzal rontják el, hogy túl sokáig sütik. Lehetőség szerint ne fagyasztott halat vegyünk, halszaküzletekben, hipermarketekben szerencsére már nagyobb a választék, és egy-egy szelet halfiléhez még a szupermarketekben is hozzá lehet jutni.

Bőrén sült lazac zöldsaláta fricassee-val
Hozzávalók (4 adag)

50 ml olívaolaj (+ tálaláshoz)
1 csokor újhagyma, felkarikázva
1 édeskömény, vékonyra szeletelve
4 gerezd fokhagyma, vékonyra szeletelve
2 csokor kapor, finomra aprítva
2 fej fejes, vagy fodros zöldsaláta
100 ml alaplé, vagy víz
200 ml tejszín
só, bors
Tálaláshoz: 2 citrom reszelt héja, olívaolaj

Bőrén sült lazac
4 x 150g bőrös lazacilé
só, bors, citrom
olívaolaj

Az olajon üvegesre dinszteljük a felkarikázott újhagymát, a vékonyra szeletelt édesköményt és a négy gerezd vékonyra szeletelt fokhagymagerezdet. Hozzáadjuk a finomra aprított kaprot, ezzel is néhány percig főzzük. A két fejes salátát nagyon alaposan megmossuk, leveleire szedjük, néhány levelet egymásra fektetünk, majd kb. tíz centis csíkokra vágunk. A lábasba tesszük, és hagyjuk, hogy a hőtől összefonnyadjon. Hozzáadjuk az alaplevet és a tejszínt. Sózzuk, borsozzuk. 25 percig főzzük, hogy minden zöldség teljesen megpuhuljon, a saláta is elveszítse ropogósságát. Tálaláskor komoly mennyiségű olívaolajat locsolunk rá, és temérdek (kezeletlen) citromhéjat reszelünk rá. Magában is megállja a helyét, de bőrén sült lazacfilé (vagy bármilyen, másik hallal) villantós vendégség fogás.

Hal sütése: a lazacfilét konyhai papírtörlővel teljesen szárazra törölgetjük, megsózzuk, megborsozzuk, majd bedörzsöljük két evőkanál olívaolajjal. Egy nagy, vastag falú serpenyőt zsiradék nélkül, teljesen szárazon felforrósítunk. Akkor jó, ha a serpenyő fölé tesszük a tenyerünket, és a hő szinte éget. Amikor tűzforró a serpenyő, hozzáadunk 2 evőkanál olajat.
A serpenyőbe helyezzük a lazacfiléket, először bőrös felükkel lefelé. Amint a serpenyőbe tesszük, kissé lenyomjuk egy hosszúnyelű spatulával, vagy késsel, így szép egyenes-egyenletes lesz a bőre. Nem mozgatjuk, hagyjuk, hogy szép piros kérget kapjanak. Amikor az egyik oldaluk megpirult, akkor megfordítjuk őket, és a másik oldalukat is „kérgesítjük”, megpirítjuk . Ekkor lejjebb vesszük a főzőlap erősségét, és közepes hőfokon a halak mindkét oldalát kb. 2-2 percig sütjük.

(Visited 394 times, 13 visits today)
Print Friendly, PDF & Email

Leave a Reply

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük