Hamarosan kezdődik a zsidó húsvét is, vagyis a Pészach nyolcnapos időszaka (idén április 12-20-ig tart). A zsidó hagyományok szerint ilyenkor ünnepi kenyérként pászkát fogyasztanak. A pászka kovásztalan kenyér, elkészítésének aranyszabálya, hogy a szárazon tartott liszt és a víz nem érintkezhetnek egymással tizennyolc percnél tovább. Ha az összekeveréstől a sütésig hosszabb idő telne el, akkor már megindulna az erjedési, kovászosodási folyamat. Mivel pészach napjai alatt a zsidó vallás szerint tilos kenyeret és kelt tésztákat enni, a legkülönfélébb receptek nőtték ki magukat ebből az évek során, és kiderült, hogy rendkívül sokoldalúan felhasználható alapanyag. A maceszgombócon túl nemhogy van élet, de még milyen! Pászkából igen változatos ételeket lehet varázsolni: darájával, lisztjével készülhet macesztorta, sütemények, brownie, palacsinta, sós és édes tócsnifélék (hremzli), még panírozni is lehet vele. A pászkapizza remek gyors snack, nem csak Pészachkor. Ehhez a pászkalapot ugyanúgy vékonyan szósszal kenjük meg, majd feltéteket, sajtot teszünk rá, mint egy pizzára, sütőben néhány perc alatt megpirul. Aztán ott van a maceszos lasagna, a rakott “tészták”, vagy az amerikai-zsidó gasztronómiában bevezetett (és szenzációs), sós karamellával és csokoládéval bevont, ropogós macesz snack. Claudia Roden, a mediterrán és a zsidó konyha nagyasszonya lenyűgöző kötetében, a The Book of Jewish Food című könyvében számos maceszliszttel készülő fogást oszt meg: észak-afrikai származású –főleg Tunéziában és Algériában elterjedt, mézes-szirupos pászkafánkot, elzászi palacsintát, fűszeres bárányhússal töltött maceszpitét, utóbbi az Oszmán Birodalom spanyol-zsidó gasztronómiájának izgalmas hagyatéka. Jófajta pászkát nagyobb szupermarketekben, vagy izraeli élelmiszereket áruló boltokban találunk, de mindig kapható ilyenkor például a nagyszerű Sommer cukrászdában is, lap, dara és remek pészahi macesztorták formájában. Az alábbi ropogós maceszgranola reggelire szinte túl jó is, inkább desszertnek ajánlom, mézzel, vagy tahinivel és datolyasziruppal kikevert görög joghurtra, netán vanília-, kávé-, vagy pisztáciafagylaltra szórva. A magokat, aszalt gyümölcsöket ízlés szerint variálhatjuk, de még akár durvára aprított csokoládét is keverhetünk bele. Kiváló gasztroajándéknak is! Michele Streit Heilbrun, a híres New York-i maceszkészítő dinasztia leszármazottjának receptje adta az ihletet.
Maceszgranola tahinis, datolyaszirupos joghurttal
Hozzávalók (kb. 600 g granolához)
150 g macesztöret (pászkalapból, zabpehelynél valamivel nagyobb méretűre törve)
100 g sótlan, nem pirított tökmag
100 g dió, durvára vágva
50 g finomítatlan nádcukor
80 g méz
40 ml olívaolaj
1 kávéskanál só
1 lapos teáskanál őrölt fahéj
80 g cukrozatlan, aszalt meggy, vagy vörösáfonya
50 g aszalt sárgabarack, felkockázva
1. A sütőt előmelegítjük 160C fokra.
2. A macesztöretet összekeverjük az összes hozzávalóval (kivéve az asztalt gyümölcsöket), és alaposan átforgatjuk, hogy a méz és olaj egyenletesen bevonja.
3. Kiterítjük egy sütőpapírral leterített tepsire, mindenképpen egy rétegben legyen. Ha nagyobb mennyiséget készítünk, inkább két körben süssük.
4. 20 percig sütjük, félidőben átkeverjük
5. Hagyjuk teljesen kihűlni (ez alatt keményedik meg, és válik ropogóssá, tehát nem kell megijedni, ha a sütőből kivéve puhának, kissé ragacsosnak érezzük).
6. Belekeverjük az aszalt meggyet, a felaprított aszalt barackot (és esetleg ízlés szerint durvára aprított csokoládét).
Tahinivel és datolyasziruppal kikevert sűrű, görög joghurt tetejére szórva pazar desszert, ehhez 4 adaghoz kikeverünk 500 ml görög joghurtot 40g mézzel, 40 g datolyasziruppal és 40 g tahinivel.